Tipy pro zvýšení bezpečnosti

Pravidla silničního provozu sice po osobách starších než 18 let nevyžadují používat při jízdě na kole ochranou cyklistickou přilbu, ale zvažte sami, zda má své opodstatnění:

  • riziko úmrtí je při pádu z kola bez přilby na hlavě 19 x vyšší,
  • pád z kola při rychlosti 15 km/h je tvrdý jako skok po hlavě na beton z jednoho metru,
  • téměř v polovině případů je při pádu z kola poraněna právě hlava.

Cyklistická přilba je nejdůležitějším ochranným doplňkem cyklisty!

 

Viditelnost

Mají-li vás řidiči ostatních vozidel vnímat a respektovat, musí vás nejdříve vidět. Při jízdě na kole to platí obzvlášť za snížené viditelnosti. Tou je šero, tma, déšť nebo mlha. Pro zlepšení své viditelnosti používejte ve dne pestrobarevné oblečení, doplněné o různé kontrastní, barevně zářivé, pruhy. Nestyďte se obléci reflexní vestu.

Za snížené viditelnosti zajistí vaši viditelnost předepsané osvětlení jízdního kola. To lze ještě doplnit reflexními doplňky odrážejícími světlo podobně jako odrazová skla. Různé reflexní pruhy na oděvu, cyklistické přilbě, obuvi nebo na jízdním kole odrážejí světlo ve tmě až na vzdálenost 200 metrů. V porovnání s bílým oblečením je to o 150 metrů dál.

Cyklistický oděv a obuv

Vhodný cyklistický oděv a obuv vám má umožnit kromě již zmiňované viditelnosti pohodlný pohyb na kole, ochranu proti povětrnostním vlivům, ale i proti pocení a samozřejmě jistou ochranu proti odřeninám kůže při případném pádu. Je pochopitelné, že takovou výstroj si nepořídíte, jedete-li pouze přes náves do obchodu pro mléko.

Nákupní tašky zavěšené na řídítkách

Kdo z vás si někdy zavěsil těžké nákupní tašky na řídítka a pokusil se za jízdy udělat rychlejší manévr, dobře ví, před čím chceme varovat. Rozhoupaná nákupní taška dovedla na chvíli nekompromisně převzít řízení kola a jen tak tak nedošlo ke ztrátě rovnováhy.
Pro tyto účely lze opatřit jízdní kolo nosiči s koši, ve kterých lze bezpečně převážet mnohdy i větší nákup, než jaký si zavěsíte na řídítka. S nákupem na řídítkách kolo pouze veďte.Převážení objemných předmětů

Pro venkov bývá poměrně běžné převážení větších předmětů na kole. Jde například o kosu, hrábě, dříví z lesa, balík sena, různý stavební materiál, úrodu z pole nebo domácí zvířata. Jenomže tento letitý zvyk z kdysi liduprázdných silnic se v současnosti dostává do přímého konfliktu s prudce houstnoucí dopravou i mimo města. Pravidla zakazují převážet předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky silničního provozu. Zkuste se přizpůsobit době třeba tím, že si necháte ke kolu řádně připojit přívěsný vozík, na kterém budete velké předměty převážet. Přívěsný vozík nesmí být širší než 80 cm a na zádi musí mít dvě kulaté červené odrazky. Za snížené viditelnosti je vhodné na jeho levou stranu připevnit červené neoslňující světlo.


Agresivita zabíjí

Akce a kampaně

Nejbližší akce

15. 11. 2019

PVA EXPO PRAHA Letňany