O Velikonocích se zvyšuje počet nehod s alkoholem, řidiči by se při zvýšeném provozu také měli vyhno

27. března 2018

velikonoce_DN-s-alkoholem.jpg

O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod a svou významnou roli hraje alkohol. Každou 11. nehodu v době loňských Velikonoc zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Velikonoce rovněž přinášejí zvýšenou intenzitu provozu, a tím i rizikové situace. Řidiči by se měli vyvarovat jízdy pod vlivem alkoholu a náročné situace řešit v klidu, nikoliv agresivním chováním.

V období od Zeleného čtvrtka až Velikonočního pondělí došlo v minulém roce k celkem 1132 dopravním nehodám, při kterých bylo 6 osob usmrceno, 35 osob bylo těžce zraněno a 277 osob bylo lehce zraněno. Z pohledu příčin dopravní nehody vedl s 41,4 % nesprávný způsob jízdy, s 13,3 % následovaný nepřiměřenou rychlostí, v 9,5 % si řidiči nedali přednost a pod vlivem alkoholu havarovalo 7 % řidičů.
 
Ve srovnání s rokem 2016 bylo zaznamenáno o 119 dopravních nehod více, o 2 usmrcené osoby méně, o 3 těžce zraněné osoby méně a o 2 lehce zraněné více. Z pohledu příčin dopravních nehod opět s 41,1 % vedl nesprávný způsob jízdy, s 12,4 % nepřiměřená rychlost, v 10,6 % nedání přednosti v jízdě a pod vlivem alkoholu havarovalo 6,2 % řidičů. Meziročně tak došlo u dopravních nehod k nárůstu nepřiměřené rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu.
 
„Alkohol se v roce 2017 podílel 4 % všech dopravních nehod, ale ve velikonočním období činil podíl alkoholu na dopravních nehodách dokonce 7 %. Za posledních 17 let je pak z pohledu obětí při velikonočních dopravních nehodách nelepší bilance za rok 2013 a 2011 se třemi oběťmi. Z opačného pohledu je nejhorší rok 2003 s 25 oběťmi“, hodnotí statistiku Tomáš Neřold pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP.
 
BESIP se stejně jako v loňském roce bude spolu s policií podílet na velikonočních dopravně-bezpečnostních akcích zaměřených zejména na alkohol za volantem. Krajští koordinátoři BESIP budou na vybraných místech spolu s policisty oslovovat řidiče a upozorní je na rizika řízení pod vlivem alkoholu. Řidiči, kteří se chovají v souladu s pravidly silničního provozu, dostanou alkohol tester a další motivační předměty.

Jak rychle odbourám alkohol?

Mezi hlavní faktory, které mají na odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost, pohlaví, zdravotní stav a rychlost s jakou alkohol přijímáme. Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je přitom cca 0,15 promile za hodinu.
Mějte na paměti, že Velikonoce není jen pondělí. Už ve čtvrtek začínají dětem ve školách prázdniny a tak bude zvýšená hustota provozu na silnicích.

Tomáš Neřold

pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP

+420 225 131 526 | +420 602 632 176
tomas.nerold@mdcr.cz | www.ibesip.cz

 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi

27. března 2024

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

> více informací

Mobilní telefon za volantem

23. března 2024

Držení telefonu patří k nejnebezpečnějším přestupkům, BESIP na to upozorňuje novým videem od internetového baviče Mikýře. Díky chytrým telefonům jsme si zvykli být pořád online, reagovat na zprávy, sledovat videa, pouštět si hudbu, nastavit navigaci a tak dále. 34 % řidičů podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven přiznává, že telefon při řízení někdy používá. Kvůli nepozornosti za volantem přitom zemřelo v roce 2023 na českých silnicích 53 lidí, to je 13 % ze všech smrtelných nehod. Pokud vás zajímá, jak téma mobilu za volantem shrnul pro BESIP internetový tvůrce Mikýř, podívejte se na naše nové video.

> více informací

Česko je patnácté v počtu fatalit na silnicích, loni dohnalo průměr Evropské unie

14. března 2024

Podle předběžných údajů Evropské komise bylo na silnicích v EU v roce 2023 usmrceno 20 400 osob, což představuje meziroční mírný pokles o 1 %. To sice představuje přibližně o 2 360 smrtelných nehod méně (-10 %) než v roce 2019, ale v několika členských státech se klesající trend zastavil. Česko se v roce 2023 dostalo na průměr zemí Evropské unie. Centrum dopravního výzkumu a Samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy vydalo historicky první číslo Zpravodaje Bezpečná doprava.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona