VIDÍŠ SKVĚLE?

Projekt „VIDÍŠ SKVĚLE?“ - řidičům zdarma změří zrak

msoo_logo.jpg

Preventivně osvětová kampaň BESIP pro odhalení skrytých očních vad u účastníků silničního provozu zahajuje 16. 8. ve Zlíně na stánku BESIP při Barum Czech Rallye a v následujících 3 měsících bude putovat po celé České republice.

„Současná moderní auta jsou vybavena rozličnými bezpečnostními a asistenčními prvky, o které se starají odborné servisy. Nejdokonalejším a nejdůležitějším bezpečnostním prvkem jeale lidský zrak. Řidiči přitom často zapomínají, že by se o něj měli také dobře starat a pravidelně ho kontrolovat,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Zrak, podobně jako sluch, se nezhorší náhle, ale postupně.Tím pádem si lidé změny, které proběhly či probíhají v organismu, často ani neuvědomují. Zdá se jim, že vidí či slyší stále stejně. Bez přeměření od odborného specialisty nezaznamenáte rozdíl oproti původnímu zdravému stavu.

Špatný zrak či jeho špatná korekce je u řidičů častým jevem, a je tak významným rizikovým faktorem pro dopravní nehody. Z měření kvality zraku u účastníků dopravního provozu, které v minulosti provedl BESIP ve spolupráci s Mezinárodním sdružení optiků a optometristův rámci projektu „VÍŠ, JAK VIDÍŠ?“ či Autoklub ČR v  projektu „Slepí vrazi“ vyplynuly následující závěry: 

  • Jen 28 % řidičů má zcela dobrý zrak nebo správnou korekci!

  • 53 % si subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.

  • Realita je taková, že 71 % potřebuje korekci zraku!

  • 68 % řidičů nebylo za poslední rok na kontrole zraku.

  • 8 % řidičů by díky špatnému zraku nemělo usednout za volant vůbec! To je téměř půl milionůdržitelů řidičského oprávnění.

  • Přes 100 osob každý rok zemře díky špatné viditelnosti, což je přibližně 20 % všech obětí.


BESIP proto uskutečňuje preventivně osvětovou kampaň, která se skládá z bezplatného měření ostrosti zraku účastníkům silničního provozu na veřejných akcích – vždy dvě v každém kraji, včetně Prahy. Měření zraku doprovodí reklamní osvětové kampaně v radiu a televizi. Celý projekt je hrazen z Fondu zábrany škod spravovaného Českou kanceláří pojistitelů. Odbornou stránku měření zajišťuje Mezinárodní sdružení optiků a optometristů a jeho lokální členové.

„Nepodceňujte pravidelné kontroly zraku, protože na řadě dopravních nehod se podílí špatné vidění. Řešte svoji oční vadu včas vhodnými brýlovými nebo kontaktními čočkami a mějte na paměti bezpečnost pro sebe a své okolí,“ doporučuje Ivana Urválková, prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů a dodává: „Testování zraku probíhá na optickém přístroji Optovist společnosti Rodenstock ČR, který mimo jiné ukáže, jak vidíte při oslnění, při dešti apod..“

Ve druhé polovině roku 2019 na vybraných místech po celé České republice proběhne bezplatné testování zraku řidičů (tj. posouzení, zda řidič má či nemá zrak v pořádku, nebo zda má či nemá odpovídající korekci očí).
 

16.8.

Zlín

 

21.9.

Mošnov

18.8.

Hořice

22.9.

Mošnov

Kladruby u Stříbra

26.9.

Břeclav

24.8.

Plzeň-Lobzy

28.9.

Mladá Boleslav

25.8.

Pelhřimov

Chodov

31.8.

Most

29.9.

Praha

1.9.

Most

4.10.

Vysoké Mýto

7.9.

Karlovy Vary

5.10.

Mladé Buky

Lipno nad Vltavou

9.10.

Pardubice

12.9.

Pohořelice

15.10.

Prostějov

14.9.

Havlíčkův Brod

22.10.

Olomouc

16.9.

Jilemnice

23.10.

Liberec

19.9.

České Budějovice

9.11.

Lysá nad Labem

20.9.

Zlín

15.11.

Praha

 
Neváhejte a přijďte si otestovat skutečný stavVašeho zraku. Zajistíte tím větší bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

V současnosti jsou k měření zraku (vyšetření oční vady) kompetentní dvě profese:

  • oční lékař
  • optometrista


Vyšetření zraku by mělo probíhat pouze ve schválenéma registrovaném zdravotnickém zařízení, tj. buď v ordinaci očního lékaře, nebo na pracovištích optometristy, která jsou většinou situovaná v licencovaných očních optikách, které garantují odbornou, hygienickou i provozní úroveň.

 

Sledujte další informace:
www.ibesip.cz
www.instagram.com/ibesip
twitter.com/ibesip

"VIDÍŠ SKVĚLE?" Tour po českých městech

Zlín-16-8-2019.pdf

Hořice-18-8-2019.pdf

Kladruby u Stříbra-18-8-2019.pdf

Pelhřimov-25-8-2019.pdf

Most-31-8-2019.pdf

Mladé Buky-5-10-2019.pdf

Pardubice-9-10-2019.pdfckp_logo.jpg


Besip Podporuje

Dekáda akcí pro BESIP 2011-2020

Organizace spojených národů (OSN), Světová zdravotnická organizace (WHO...

VISION ZERO - Vize nula

Vize Nula zpochybňuje tradiční způsob myšlení

Hned od samého počátk...

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu, kterou vede Evropská komise, je ...

13 MINUT

Akce a kampaně

Nejbližší akce

15. 11. 2019

PVA EXPO PRAHA Letňany