Aktuálně

Při nehodách, které zavinili mladí řidiči, zemřelo za osm měsíců 47 lidí

V období od ledna do srpna letošního roku bylo vinou mladých řidičů 47 osob usmrceno a 228 osob těžce zraněno. V obou případech se jedná o historicky nejnižší počty, nicméně mladí řidiči stále patří do skupiny rizikových účastníků silničního provozu, a to zejména z důvodu nedostatečných řidičských zkušeností, nedostatečného povědomí o možných následcích dopravní nehody, podcenění dopravní situace nebo přeceňování řidičských schopností.

BESIP v této souvislosti podporuje projekt „Driving Skills for Life“ (DSFL) nadace Ford, kde se mladí řidiči na bezplatných kurzech učí vzájemné ohleduplnosti mezi účastníky provozu. Účastníci se v malých skupinách učí, jak rozpoznat nebezpečné situace a jak bezpečně ovládat vůz. Pod dohledem zkušených instruktorů si také za volantem vyzkoušejí užitečné techniky a triky pro zvládání krizových situací. Zájemci si vyzkoušejí i program virtuální reality „WheelSwap“ - jeho prostřednictvím se řidiči i cyklisté mohou přesvědčit, že bezohledná jízda může ostatní účastníky provozu přinejmenším vylekat, ale také ohrozit na zdraví nebo dokonce životě.

„Mladí řidiči patří celosvětově k rizikové skupině. Souvisí to s tím, že si málo uvědomují, jak vážné mohou být následky nehod, podceňují dopravní situaci a také se čím dál častěji nevěnují řízení kvůli psaní zpráv. Vzhledem k tomu, že jim chybí zkušenost s krizovými situacemi na silnici, neznají často hranice toho, kdy je vozidlo ovladatelné a jdou do přehnaného rizika. Z tohoto důvodu podporuje BESIP projekt Ford Driving Skills for Life, který přichází do České republiky. Prostřednictvím tohoto projektu se mladí řidiči naučí ohleduplnosti a předvídavosti a se zkušenými instruktory si vyzkoušejí techniky a triky pro zvládání krizových situací,“ řekl pověřený vedoucí BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Kurzy Ford Driving Skills for Life se budou konat o víkendu 15. a 16. září na letišti v Brně-Tuřanech. Proškolí se v nich zhruba 400 řidičů ve věku 18 až 24 let.

Tagy:


Besip Podporuje

Dekáda akcí pro BESIP 2011-2020

Organizace spojených národů (OSN), Světová zdravotnická organizace (WHO...

VISION ZERO - Vize nula

Vize Nula zpochybňuje tradiční způsob myšlení

Hned od samého počátk...

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu

Evropská charta bezpečnosti silničního provozu, kterou vede Evropská komise, je ...

Aktuálně

Akce a kampaně

Nejbližší akce

23. 9. 2018

Pardubice

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci webu a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.