Senior

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Senior / Senior chodec / Tipy pro zvýšení bezpečí

Tipy pro zvýšení bezpečí

Jak lze dosáhnout větší bezpečnosti chodců?

V hustém silničním provozu je chodec jen nepatrným bodem, který řidiči rozeznají až z menší vzdálenosti. Obzvlášť za situace, kdy platí povinnost mít za jízdy rozsvícená světla, se pozornost řidičů soustřeďuje většinou na světla jedoucích vozidel spíš než na tmavé objekty chodců, splývající s prostředím. Chodec je tak velmi snadno přehlédnutelný. To potvrzují i statistiky, z nichž vyplývá, že ke dvěma třetinám usmrcení chodců na našich silnicích dochází za snížené viditelnosti. Řidiči, kteří srazili chodce za snížené viditelnosti, se shodují na tom, že chodce vůbec neviděli.
Před tímto nebezpečím se může chránit především chodec. Jak? Tím, že zvýší svou viditelnost při pohybu na silnici i chodníku vhodným oblečením a reflexními doplňky.
Toto vhodné oblečení je vyrobeno z pestrobarevných (zářících) materiálů, případně doplněno odraznými reflexními pruhy a nášivkami, které používají záchranáři, policisté nebo silničáři. Všimli jste si, že pro seniory je typické převážně tmavé a nevýrazné oblečení?
Ale i běžný oděv lze doplnit celou škálou reflexních doplňků, jako jsou flexibilní pásky, vesty, odrazky nebo nášivky, které dovedou odrazit světlo zpět k řidiči až na vzdálenost 200 metrů. To je vzdálenost, která dostatečně zaručuje, že řidič bude mít čas zareagovat a zabránit střetu s chodcem. Používáte-li k chůzi hůl, opatřete ji reflexními prvky. Pro vedení psa na vodítku si opatřete reflexní obojek i vodítko. Výrazně zvýšíte svou viditelnost. Výborná volba pro „zviditelnění se" za snížené viditelnosti je i použití neoslňujícího světla například z výbavy jízdního kola. Červenou svítilnu lze připevnit na paži a baterkou si lze osvětlovat cestu. Řidiči vozidel mohou na vaši přítomnost na okraji vozovky reagovat mnohem dříve. V případě momentální nouze dokáže vaši viditelnost zvýšit i obyčejná bílá igelitová taška v ruce.

 

detail