Rodič

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Rodič / Bezpečnost dětí / Řidiči, pozor děti

Řidiči, pozor děti

Řidiči, pozor děti!

Řidiči za volantem automobilů, nebo i řídítky motocyklů mají za bezpečnost děti větší zodpovědnost, než si obvykle připouštějí. Především by neměli zapomínat na to, že děti a zvláště ty malé, představují v silničním provozu živel vždy poněkud nevypočitatelný.

Hlavním zdrojem dětských úrazů v silničním provozu jsou motorová vozidla a je zcela jasné, že střetnutí křehkého dětského těla s karoserií automobilu je střetnutí více než nerovné a následky bývají pro dítě tragické. Řidiči by měli mít tato fakta na paměti a měli by se snažit ohrožené děti chránit zvýšenou opatrností, předvídavostí a ohleduplností.

Všude tam, kde na možnou přítomnost dětí upozorňuje příslušná dopravní značka, a zejména tam, kde řidič zaregistruje děti na vozovce nebo v blízkosti vozovky, je na místě maximální opatrnost. Zkušení řidiči znají a respektují zejména následující varovné příznaky:

  • tam, kde se kutálí míč, poběží vzápětí dítě;
  • tam, kde přebíhá vozovku jedno dítě, mohou běžet i další;
  • z autobusu, který zastaví před začátkem vyučování v blízkosti školy, téměř jistě vyběhnou bez rozhlédnutí děti;
  • hraje-li si skupina dětí na chodníku, může některé vběhnout do vozovky;
  • matky vedoucí malé děti a zabrané do zajímavého rozhovoru nedávají obvykle pozor a dítě může využít nestřeženého okamžiku k vběhnutí do vozovky;
  • dítě vstupující do vozovky mezi parkujícími automobily nemá obvykle dostatečný přehled o tom, co se děje na vozovce.

Zkrátka a dobře, řidič musí být vždy připraven na nejhorší. Mnozí z řidičů určitě začnou reptat, že to by znamenalo jezdit většinou krokem a ještě k tomu být schopným jasnovidec. Tak zlé to zase není, ale pamatujte na to, že není nic horšího a smutnějšího, než když se dítě stane obětí dopravní nehody. Řidič, který se na takové nehodě podílel, si to obvykle vyčítá celý zbytek života a stále přemýšlí o tom, jak se dalo nehodě zabránit.

detail