Rodič

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Rodič / Bezpečnost dětí / Děti o prázdninách

Děti o prázdninách

Letní silnice, silničky a cesty se, na rozdíl od zbytku roku, většinou stávají eldorádem menších i větších dětí na nejrůznějších přístrojích, tříkolkami počínaje a horskými koly konče. To, že malé dítě nepustíme do provozu samotné na silnici první třídy, to je snad jasné každému. Ale že veřejnou komunikací je i venkovská silnička, či cesta k chatové osadě, to si, bohužel, řada z nás asi ani neuvědomí. Dítě v zápalu vlastní činnosti obvykle reaguje zcela jinak, než bychom předpokládali od dospělého. A my dospělí, kteří za tu drobotinu neseme odpovědnost, bychom měli vždy včas zvážit, kde si mohou děti hrát (i jízda na dětských vozidlech je totiž pro ně hrou) co nejbezpečněji, bez kontaktu s běžným provozem.

Současně by všichni za volantem měli pamatovat na všechna možná nebezpečí vždy, když na jakékoliv komunikaci spatří děti!

S dětmi na dovolenou

Děti si ale v letních prázdninových měsících nejen hrají a jsou více vidět na cestách a silnicích. Také s nimi prožíváme své dovolené a vyrážíme na cesty.

Už při plánování delší cesty na dovolenou s dětmi bychom měli celý plán přizpůsobit právě jim, nejslabším členům posádky. Neměli bychom zapomenout vzít oblíbenou měkkou hračku, která nemůže způsobit zranění. Samozřejmostí je pohodlná dětská sedačka, ve které si dítě může cestou i zdřímnout. Nejpozději po hodině jízdy bychom měli zastavit a protáhnout se, zacvičit si, zaběhat nebo pohrát třeba na parkovišti. Zásadně bychom neměli jezdit delší dobu bez zastávky a počítat bychom měli i s normálním přenocováním. K občerstvení bychom si měli raději vybrat jen lehkou stravu, ovoce a k pití třeba méně slazený čaj. Na cestu jsou vysloveně nevhodné sladké limonády, které jen podporují pocit žízně. S dětmi bychom si také občas měli zazpívat a zahrát nějakou hru, která upoutá jejich pozornost; můžeme třeba počítat vozy určité značky nebo barvy, které jedou v protisměru apod.

Trpí-li dítě nevolnostmi, měli bychom se poradit předem s lékařem. Cestu se snažíme naplánovat tak, abychom alespoň dvakrát denně navštívili nějaké zajímavé místo, které umožní upoutat pozornost dítěte a přinese náměty na přemýšlení při další cestě. V každém případě musíme plánovat denní etapy podstatně kratší, než kdybychom jeli jen sami dospělí.

detail