Řidič

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Řidič / Zásady bezpečné jízdy / Dětské autosedačky

Dětské autosedačky

Odpustili byste si zavinění úmrtí vlastního dítěte? Nikdy, že? Přitom někteří stále ještě nepochopili, proč „na ten kousek“ poutat dítě do autosedačky. Přitom právě „na tom kousku“ můžete potkat řidiče, který vám nedopatřením nedal přednost, nebo řídí pod vlivem zbytkového alkoholu a má zpomalené reakce, případně spěchá a jede nepřiměřenou rychlostí…

Používejte dětské autosedačky

Při dopravních nehodách chrání život posádky zádržné systémy – bezpečnostní pásy, airbagy. Dětští pasažéři jsou ale příliš malí, aby je stejně kvalitně ochránil bezpečnostní pás pro dospělé. Proto je třeba upoutat je pomocí dětské autosedačky. Ta dovede v případě menší dopravní nehody zásadně omezit důsledky kolize a dítě často vyvázne i zcela bez zranění. Vzhledem k tomu, že chování druhých ovlivnit nemůžeme, nezbývá nám, než ovlivnit to své a udělat maximum i pro ostatní pasažéry v autě.

Dobrou zprávou je, že v počtu usmrcených dětí v automobilu bez zádržného systému zaznamenáváme od roku 2006 výrazný pokles (z 12 dětí v roce 2005 na 1 v roce 2009). Uvedený pokles v počtu usmrcených dětí má přímou souvislost se změnou zákona o silničním provozu a zavedením bodového systému. Řidič je nyní povinen použít dětské autosedačky na všech typech pozemích komunikací.

Fyzikální zákony nelze obejít

Myslíte si, že své dítě udržíte v náručí? Kinetická energie při nárazu vám jej spolehlivě vyrve z rukou. Pokud jste sami připoutáni, tak v případě nárazu dítě vyletí nejspíš z vozu a cestou může vážně či smrtelně poranit osoby na předním sedadle. Pokud nepoužijete bezpečnostní pás, tak dítě při nehodě přimáčknete a vlastním tělem zabijete. Nepřipoutané dítě stojící mezi sedačkami bývá při nehodě zpravidla vymrštěno z vozu, což mívá tragické následky. Připomeňme, že srážka v rychlosti 50 km/h představuje stejný náraz jako pád na pevnou zem z desetimetrové výšky (3. patro).

Učte své děti správnému chování na silnici

Poutáním dítěte od útlého věku v něm vytváříte návyk, který mu zůstane celý život, takže se v dospělosti bude poutat zcela automaticky nejen jako řidič, ale i jako pasažér. Přispíváte tak k jeho celoživotní bezpečnosti. Samozřejmě pokud jdete příkladem a vždy používáte bezpečnostní pásy.

Používání autosedaček je upraveno v zákoně o silničním provozu, § 6, odst. 1. Řidič je povinen přepravovat dítě do výšky 150 cm a do hmotnosti 36 kg v dětské autosedačce. Pokud je dítě přepravováno v sedačce zády ke směru jízdy, tak musí být airbag uveden mimo činnost! Z této povinnosti existují výjimky – odstavec 3 a 4:

  • Pokud zdravotní stav dítěte neumožňuje použití zádržného systému.
  • Pro přepravu dítěte ve vozidlech bezpečnostních sborů, obecní policie, jednotky požární ochrany, zdravotnické záchranné služby a Horské služby při plnění služebních povinností nebo při poskytování zdravotní péče přepravovanému dítěti.
  • Při přepravě dětí v obci ve vozidle taxislužby při provozování taxislužby; dítě nesmí být přepravováno na sedadle vedle řidiče a musí být připoutáno bezpečnostním pásem.
  • Pokud jsou již na zadním sedadle umístěny 2 dětské autosedačky a není prostor pro třetí autosedačku, může být třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle připoutáno bezpečnostním pásem.

Jediná vozidla, kde mohou být přepravovány děti bez autosedačky, jsou vozidla kategorie M2, M3 – autobusy. I zde, stejně jako ve všech ostatních vozidlech platí, že řidič by neměl zapomenout poučit osoby starší 3 let nebo osoby je doprovázející o povinnosti použít zádržný bezpečnostní systém, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem.

Dětem sedačky nevadí. Nijak je neomezují. Cítí se v nich bezpečně, spokojeně a jsou šťastné, protože vědí, že jejich rodiče pro ně dělají to nejlepší.

Děti v autě – na co si dát pozor

  • Vždy použijte dětskou autosedačku a to i při jízdách na krátké vzdálenosti.
  • Se správně upevněnou autosedačkou se nedá téměř pohnout. Pásy nesmějí být volné, ani by neměli dítě škrtit.
  • Nevozte dítě v malé autosedačce. Pokud dítěti přesahuje hlavička sedačku, při nehodě si může srazit vaz.
  • Pokud je dítě připoutáno bezpečnostním pásem, nesmí mu vést přes krk (při nehodě by jej uškrtil), ale přes klíční kost.
detail