Řidič

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač

GPS navigace

Všichni ti, kdo často cestují automobilem, si dnes již asi nedokáží představit, že by vyjeli do neznáma bez GPS navigace. Tato malá chytrá krabička v řadě případů vytlačila z našich automobilů klasické papírové mapy. A navigace si svou cestu k nám stále rozšiřuje. A tak se můžeme potkávat s dalšími produkty založenými na GPS technologiích, navigacemi umístěnými do mobilních telefonů, navigacemi pro cyklisty, pěší turistiku, ale i s celou řadou doplňků a příslušenství pro tyto výrobky.

Nové technologie

Vyhledat tu nejpříhodnější cestu, a dostat se tak co nejrychleji k jejímu cíli, to u navigací již považujeme za zcela samozřejmé. Dříve velké a zabudované navigační systémy dnes ve většině případů nahradily malé lehké přenosné přístroje, které obsahují stále více funkcí. Na přístroji tak můžeme například vyhledat tzv. POI (Points of Interest – zajímavá místa), jedná se mimo jiné o nemocnice, lékárny, čerpací stanice, parkoviště, restaurace, hotely, bankomaty, úřady, pošty, policejní stanice, školy, nákupní a kulturní centra, železniční a autobusové stanice apod., a to prakticky po celé Evropě, nebo i v zámoří. Dnešní navigace nejsou již jen přístroji pro hledání té nejsprávnější cesty. Během jízdy si můžete přehrávat hudební soubory ve formátu MP3, nebo WMA, přijímat telefonní hovory prostřednictvím navigačního přístroje, nebo si přečíst SMS zprávy, na displeji je možné také zobrazovat i obrázky ve formátu JPEG anebo třeba připojit videopřehrávač, či rovnou využít digitální TV. Přístroje umožňují také prostřednictvím kamery sledování trasy v reálném čase a mohou pak upozornit na výstražné značky, omezení rychlosti apod. V současné době jsou některé přístroje vybaveny tzv. LIVE, či chcete-li on-line funkcemi. U nich je přímo v navigaci umístěna SIM karta, která umožňuje navigaci prostřednictvím GSM sítě spojením na internet a na specializované servery. Uživatel tak získává přesnější a rozsáhlejší dopravní informace, další informace například o aktuálním umístění radarů, počasí, které je na naplánované trase, o aktuálních kurzech měn, cenách pohonných hmot na čerpacích stanicích, případně i informace o odletech a příletech na letištích apod. V rámci sítí pak je možné také třeba pro skupinu přátel aktivovat možnost sledování vzájemné polohy přímo na displeji. Zkrátka nejnovější služby a funkce se i pro navigace rozšiřují neuvěřitelným tempem.

Pozor na aktuálnost map

Nejdůležitější součástí GPS navigace jsou podle všech dosud dělaných průzkumů navigační mapy. Kvalita výpočtu trasy a úspěšné vyhledání cíle přímo závisí na kvalitě a aktuálnosti mapových podkladů. Jejich podrobnost zaznamenala za poslední období velký skok kupředu a dnes již s navigačním přístrojem bez problémů vyhledáte prakticky i ten nejmenší cíl cesty. Stále však jsou místa i v Evropě, především na východ od našich hranic, kde mapy mají jen základní silniční síť, ale i to se postupem času neustále vylepšuje a dodavatelé mapových podkladů na zpřesnění neustále pracují.

A stejně jako dodavatelé své mapy vylepšují, neměli bychom ani my zapomínat na aktualizaci mapových podkladů v našich přístrojích. Bohužel tato služba je mnohdy placená a u některých starších modelů navigací dokonce můžete zjistit, že aktualizace map vás přijde na podobný obnos, jako byste si koupili navigaci novou. Při výběru navigačních přístrojů tak můžeme jen doporučit, abyste se pečlivě informovali o tom, jaké mapy přístroj obsahuje, v jakém časovém intervalu a hlavně za kolik je můžete aktualizovat.

O tom, jak je důležitá aktualizace map, se zcela určitě přesvědčil nejeden uživatel GPS navigace. Jízdu po „poli“, tedy v místě, kde je nově otevřená silnice, kterou naše mapové podklady ještě nezaznamenaly, stejně jako vynucovaný vjezd do protisměru, zná asi každý. Na druhou stranu však nesmíme navigačnímu přístroji slepě důvěřovat. Případ řidiče, který v noci projel party stanem připraveným na ranní otevření nového úseku dálnice, protože jeho navigace jej již po nové, ale ještě neotevřené části vedla, také hovoří za mnohé. Nehledě na ty, kteří skončili po zadání cíle cesty nejen v jiném místě, městě, ale dokonce i v jiné zemi. Navigace je dobrý pomocník, ale vozidlo vždy řídí člověk, který by měl v první řadě přemýšlet o tom, kam a jak jede.

Nehádejte se, stejně si nedá říct

Kromě navigování cesty v mapě na obrazovce vás navigační přístroj spolehlivě také navádí prostřednictvím hlasu (samozřejmě v češtině, případně jiném vám blízkém jazyce). Vždy je avizováno dostatečně dopředu, kde je nutno odbočit apod., případně po přejetí takovéhoto místa přepočítá přístroj novou trasu a ohlásí ji. Pokud však používáte navigační přístroje od různých výrobců (například si je půjčujete na cestu), je dobré si je dopředu vyzkoušet. Systémy hlášení před křižovatkou, vzdálenosti pro upozornění apod. jsou u různých výrobců odlišné a je potřeba si na ně zvyknout. Hlasová navigace je celkem příjemná a znám spoustu lidí, kteří si při osamělé jízdě alespoň s někým mohou popovídat. I když občasná neodbytnost, například v případě zvolení jiné trasy, nebo přejetí odbočky, která vás nutí obrátit se i tam, kde to opravdu nejde, je někdy nepříjemná. Přesto - nehádejte se s ní, ona za to nemůže.
Většina moderních přístrojů využívá také tzv. dynamickou navigaci. Pokud dojde na trase vaší jízdy k nějakému problému, dokáže zařízení reagovat na hlášení o této situaci a navrhne vám alternativní trasu jízdy. Tyto systémy vyžadují spolehlivé dopravní zpravodajství, které se i u nás začíná již vylepšovat. Stále houstnoucí provoz na evropských silnicích a dálnicích volá také po „inteligentních“ navigačních systémech. Konvenční informační a naváděcí systémy, jakými jsou např. rozhlasové dopravní zpravodajství, předávají všem řidičům stejnou zprávu, což vede k jedinému - dopravní zácpa se přesune z jednoho místa na jiné. V současné době tak pracují výzkumníci na dalších systémech, tzv. interaktivních dynamických navigačních systémech, které dokáží ve výše popsaném případě navrhnout řidiči specifickou trasu přesně podle jeho profilu a priorit. A v poslední době navíc vstupují do oblasti navigačních přístrojů i giganti z mobilních technologií – angažuje se zde například Nokia, která dokonce koupila jednoho z poskytovatelů mapových podkladů, na tomto hřišti se pohybují už i velcí internetoví hráči – například Google. A tak se asi máme opravdu ještě na co těšit.

detail