Řidič

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač

Alkoholový zámek

Alkoholový zámek pro snížení počtu nehod pod vlivem alkoholu

U nás jsou alkoholové zámky zatím nejvíce využívány u nákladních vozidel, ale v Evropě jsou již celkem běžné. Využívají je především ve skandinávských zemích například jako „výchovný“ prostředek u řidičů, kteří mají problémy s alkoholem za volantem.

Alkoholový zámek je nástroj, jehož účelem je pomáhat řidiči přijímat střízlivá rozhodnutí. Každá třetí smrtelná nehoda v Evropě totiž souvisí s požitím alkoholu. Tři největší výzvy související se zvýšením bezpečnosti silničního provozu jsou - překračování rychlosti, nedostatečné používání bezpečnostních pásů a právě řízení pod vlivem alkoholu. Cílem alkoholových zámků je tedy především pomoci při snižování počtu dopravních nehod způsobených řidiči, kteří za volant usedají pod vlivem alkoholu.

Například výrobek společnosti Volvo, který nese název Alcoguard, využívá technologie palivových článků – tedy stejnou konstrukci, jakou používá většina testovacích zařízení u policejních sborů v Evropě. Aby bylo možné nastartovat vozidlo, musí řidič fouknout do bezdrátového přístroje. Toto zařízení má například velikost dálkového ovladače a je uloženo v přihrádce za středovou konzolou, kde se současně nabíjí.  Zařízení dech řidiče analyzuje a následně rádiovým signálem předá výsledky elektronické řídicí jednotce vozidla.  Při překročení limitu alkoholu v krvi není možné spustit motor vozidla. Díky pokročilým čidlům není možné pro obejití systému používat externí zdroje, například vzduchovou pumpu apod. 
Alkoholový zámek je zapotřebí vnímat jako pomocný systém. Vždy je na řidiči, aby se na základě aktuálních informací z tohoto systému sám rozhodl. Pro nouzové situace nebo pro případ ztráty přenosného zařízení existuje funkce přemostění systému, kterou je možné aktivovat. 

detail