Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Kampaň pro seniory: 95 besed v šesti týdnech

Kampaň pro seniory: 95 besed v šesti týdnech

22. 11. 2011

Od počátku listopadu do poloviny prosince BESIP uspořádal již 95 besed se seniory v rámci nové akce zaměřené právě na tuto skupinu obyvatel. Vedle reklam a inzerce jsou právě besedy klíčovým prvkem k dosažení cílů informační kampaně zahájené 1. listopadu: upozornit starší spoluobčany na jejich nejdůležitější práva a povinnosti v silničním provozu a obecně v dopravě a připomenout jim časté špatné návyky a nebezpečné chování.

Krajští koordinátoři BESIPu domlouvají termíny konání besed především v klubech důchodů a dalších institucích, a také jako samostatná témata do různých kurzů univerzit třetího věku. Účast do značné míry závisí na tom, jaké podpory se akci dostane ze strany místních médií a informačních prostředků. Zřejmě největší účast byla zaznamenána v Olomouci, kde řada lidí do plného sálu přišla na poslední chvíli, když se o konání besedy dozvěděli pouhou hodinu před začátkem z místního rozhlasu. Celkem zmíněných 95 besed navštívilo 4.559 seniorů.

Besedy jsou přínosné i tím, že senioři nejen poslouchají, ale také sdělují své poznatky, což dává BESIPu možnost lépe zacílit budoucí aktivity. Asi nejčastěji zaznívá stížnost na krátké intervaly zelené na přechodech, během nichž starší lidé nestíhají silnici přejít. Samozřejmě přítomní zástupci BESIPu a někdy i městské policie nebo Policie ČR na tyto stesky okamžitě reagují, že chodec, který vstoupí do vozovky na zelenou, může klidně přejít, i když se na semaforu rozsvítí červená. Ta je pouze signálem pro další chodce, aby už na přechod nevstupovali a počkali na příští zelenou – křižovatky by však měla být nastavena tak, aby se auta rozjela až poté, co se i ti pomalejší chodci dostanou na druhou stranu ulice.

Další častou stížností seniorů jsou špatné rozhledové poměry na přechodech způsobené různými zábranami od stromů či keřů až po reklamní poutače, kvůli nimž chodci nevidí auta a řidiči nevidí chodce. Málo přechodů a jejich nevhodné umístění, stav chodníků včetně nerovností a vysokých obrubníků, to jsou další stesky, které padnou v podstatě na každé besedě.

Překvapivě často se však objevují stížnosti na problémy při cestování hromadnou dopravou. Každému se občas stane, že na něj řidič nepočká, když odjíždí ze zastávky, ačkoli si přibíhajícího a mávajícího člověka rozhodně musel všimnout. Senioři však k této zkušenosti přidávají další – neochotu řidičů, pokud se jich člověk potřebuje na něco zeptat, nebo bezohlednost, když nepočkají, než si senior sedne, a rychle se rozjedou. Specifickou situací pak je zastavování autobusů poměrně daleko od nástupního ostrůvku, kdy starší lidé často nemohou nastoupit nebo vystoupit – na první schůdek je z obrubníku daleko a z vozovky vysoko.

„Máme s kolegy radost, že návštěvníci naši iniciativu hodnotí kladně,“ říká ředitelka BESIP Ministerstva dopravy Ing. Ivana Pánková a dodává: „Často od účastníků zaznívá pochvala, že jim konečně někdo vysvětlil význam reflexních materiálů, složení povinné výbavy kola, správné upevnění autosedaček a podsedáků pro případ, kdy někam autem vezou vnoučata.“

V předvánočním období se informační kampaň dočasně zastaví, protože partnerské organizace pro seniory zajišťují jiné druhy akcí. V novém roce se však téma bezpečnosti v dopravě do seniorských klubů a na univerzity třetího věku vrátí a setrvá tam nejméně do poloviny března.

Oddělení BESIP
Ministerstvo dopravy

Očekávanému zájmu se na besedách těší drobné dárky pro účastníky, především reflexní pásky a další pomůcky pro zvýšení bezpečí na silnicích, které bez praktického příkladu ne každý umí správně používat.

Někteří účastníci přicházejí  na besedy s dětmi – není důvod je nepouštět dál, ani jim trocha informací o správném chování na ulici neuškodí.

 

detail