Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / BESIP se zaměřuje na cyklisty a rozjíždí ...

BESIP se zaměřuje na cyklisty a rozjíždí kampaň s Horskou službou

11. 06. 2013

Smrt na kole v České republice nalezlo v roce 2012 celkem 64 cyklistů, což je o 14 případů více než loni. Cyklisté tak u nás tvoří téměř 10 % všech obětí dopravních nehod, čímž stále o 2 % převyšujeme evropský průměr. BESIP se podílí na letní kampani Na kole jen s přilbou, realizované obecně prospěšnými společnostmi Bezpečně na silnicích a Horská služba ČR. Jejím hlavním posláním je upozornit na skutečnost, že k závažným nehodám cyklistů dochází nejen na silnici, ale také na cyklotrasách v horských oblastech.

Jen během letní sezony loňského roku Horská služba ČR ve sledovaných lokalitách zaznamenala 559 zraněných cyklistů a o rok dříve dokonce 2 usmrcené. „Mezi nejčastější příčiny vážných nehod cyklistů na horách patří zejména nedostatečné či nesprávné použití ochranné přilby a jízda pod vlivem alkoholu. V neposlední řadě ale také přecenění vlastních sil a schopností ovládat jízdní kolo,“ říká náměstek ministra dopravy Jiří Žák. Kampaň Na kole jen s přilbou se zaměřuje na cyklisty oblíbené horské oblasti Čech a Moravy (Jizerské hory, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy) a několik dalších oblíbených cyklostezek např. v Pardubickém a Jihomoravském kraji. Osloví tím minimálně 8 tisíc cyklistů.

BESIP dále podporuje celorepublikový projekt Bezpečně na kole, který nabízí zábavnou formu výuky jízdy na kole v extrémních situacích, které děti mohou zažít i při zdánlivě bezpečné jízdě. Součástí praktické části ukázek je například tzv. skills centrum, dráha simulující přírodní i městské překážky. Děti se tímto způsobem učí jak se chovat v neočekávaných situacích a osvojují si základní bezpečnostní pravidla. Během uplynulých dvou let bylo takto proškoleno přes 7 tisíc dětí a pro letošek organizátoři naplánovali celorepublikovou roadshow pro veřejnost, kterou podpoří celá řada významných sportovců

Z informace o plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP 2020) vyplývá, že v roce 2012 došlo k menšímu snížení obětí, než se předpokládalo. Oproti roku 2009 klesl počet usmrcených cyklistů o pouhých 11 % na 64 případů, oproti celkovému celostátnímu poklesu o 18 %, a počet těžkých zranění cyklistů byl dokonce o 36 případů vyšší. „Ve srovnání se státy EU jsou problémem zejména cyklisté ve věku nad 25 let a mezi suverénně nejhorší státy se ČR řadí v počtu nehod u cyklistů starších 65 let,“ doplňuje vedoucí BESIPu Roman Budský.

Finanční ztráty spojené s dopravními nehodami byly jen za období roku 2013 předběžně odhadnuty na 55 miliard korun. Ministerstvo dopravy také z tohoto důvodu aktivně podporuje všechny úkoly a preventivní aktivity směřující k naplnění cílů NSBSP 2020 i nové Cyklostrategie pro léta 2013 až 2020, kterou vláda schválila 22. května. Jejím cílem je zvýšit počet lidí, kteří kolo využívají k dopravě, zefektivnit výstavbu cyklistické infrastruktury, ale také zlepšit bezpečnost cyklistů a kvalitu života ve městech.

 

Pro bližší informace kontaktujte:

Roman Budský
vedoucí BESIP

mobil:  +420 725 129 861
e-mail: roman.budsky@mdcr.cz

detail