Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Osvětlené přechody uleví chodcům i řidičům

Osvětlené přechody uleví chodcům i řidičům

11. 04. 2013

Více než třetina dopravních nehod (36 %) s účastí chodce se v roce 2012 stala na označených přechodech pro chodce. Na přechodech pro chodce tak loni zahynulo 35 lidí. Pokud by byly přechody kvalitně osvětleny, může se počet těchto úmrtí snížit na třetinu. Proto se spojila společnost ČEZ, BESIP a Policie ČR v ojedinělém projektu. Společnost ČEZ se ve spolupráci s partnery rozhodla instalovat na nebezpečné přechody osvětlení. O tom, které přechody je potřeba osvětlit, rozhodne veřejnost v projektu Vaše volba 2013.

V České republice je stále velký počet silničních přechodů, které představují pro chodce riziko. Podle statistik sice každým rokem ubývá nehod, kdy dojde ke srážce automobilu s chodcem, i tak je toto číslo stále vysoké. Jen v loňském roce cestu přes přechod nepřežilo 35 chodců, těžce raněných bylo 220 lidí. Zásadním bezpečnostním prvkem, který dokáže přispět ke zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce, a snížit tak tuto smutnou statistiku, je kvalitní osvětlení. Proto se společnost ČEZ rozhodla oslovit veřejnost, aby v projektu Vaše Volba 2013 vybrala nejnebezpečnější přechody, které budou vybaveny světly. Projekt probíhá v součinnosti s Policejním prezidiem ČR a organizací BESIP.

O přechodech rozhodne veřejnost

V projektu Vaše volba 2013 Skupiny ČEZ mohou lidé v termínu od 10. dubna do 24. května hlasováním na webových stránkách ČEZ www.cezregiony.cz určit, které přechody jsou nejnebezpečnější a potřebují proto vybavit osvětlením. Průběžné výsledky volby budou dostupné on-line. „Nedostatky v bezpečnosti přechodů jsou bohužel v České republice zjevné a upozorňuje se na to opakovaně, rozhodli jsme se proto zaměřit naši obecně prospěšnou činnost právě tímto směrem. Veřejným hlasováním navíc docílíme toho, že tato pomoc poputuje přesně tam, kde to lidé doopravdy ocení,“ říká Šárka Samková ze Skupiny ČEZ.

Vylepšeno bude letos 35 přechodů

ČEZ dělí republiku na celkem sedm distribučních regionů, v každém z nich navrhli odborníci z Policejního prezidia ČR a organizace BESIP seznam deseti rizikových přechodů, což tedy představuje sedmdesátku rizikových přechodů z celé ČR. Mezi nimi lidé zvolí tři nejnebezpečnější přechody v každém regionu, u kterých považují za nejvíce potřebné instalovat osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vybere odborná veřejnost z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP, celkem tak bude letos vylepšeno 35 přechodů. Zveřejnění výsledků proběhne v týdnu od 27. do 31. května. V průběhu června a července přidělí Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení.

Dostat se z jedné strany vozovky na tu protější bývá často nechtěným hazardem. Přechodů, které chodce k takovému hazardu nutí, je bohužel v České republice stále hodně. Jen na silnicích I. tříd identifikovala dopravní policie 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení. „Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent. Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je mnohdy velmi obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky,“ říká Roman Budský, vedoucí organizace BESIP, samostatného oddělení Ministerstva dopravy ČR.

Přehled nominovaných přechodů na www.cezregiony.cz

TYPICKÉ ŘEŠENÍ OSVĚTLENÍ PŘECHODU

Stožáry veřejného osvětlení umístěné z obou stran příjezdu – pozitivní kontrast:

  • Přechod i chodci jsou velmi dobře viditelní díky pozitivnímu kontrastu.
  • Nedochází k oslnění chodců ani řidičů.

detail