Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Motorkáři nejsou dárci orgánů, ale krve.

Motorkáři nejsou dárci orgánů, ale krve.

08. 03. 2013

U příležitosti zahájení veletrhu Motosalon 2013 byl slavnostně představen projekt „Jezdíme na krev“. Jedná se o společný projekt motocyklové sekce Svazu dovozců automobilů, Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP a BEZPEČNĚ NA MOTORCE s Mírou Lisým. Cílem tohoto projektu je motivovat jednu z nejrizikovějších skupin účastníků silničního provozu k dobrovolnému dárcovství krve a tím mimo jiné zmírnit negativní vnímání příznivců jedné stopy ze strany ostatních řidičů a spoluobčanů.

Nedílnou součástí projektu jsou webové stránky www.jezdimenakrev.cz, kde se mohou motorkáři registrovat k dárcovství krve na transfúzní stanici, kterou mají nejblíže svému bydlišti. Touto registrací se vytvoří databáze potenciálních dárců krve, ze které budou moci následně čerpat k akci přihlášené transfuzní stanice v České republice.  Svou registrací do databáze tak motorkáři, případně kdokoli mající o projekt zájem, zajistí, že v případě akutní potřeby krve, bude mít nejbližší transfuzní stanice možnost vybrat nejvhodnějšího dárce. Díky tomu tak mohou motorkáři pomoci přežít ať už kolegovi z jedné stopy, nebo třeba dítěti, které srazilo auto.

Potřebnost takového projektu dokládají i slova předsedy Společnosti pro transfúzní lékařství MUDr. Víta Řeháčka: „Krev určená pro transfúze v akutních stavech ohrožujících životy pacientů je čas od času nedostatkovým zbožím, protože každá krevní konzerva má velice omezenou dobu použitelnosti. Motorkáři po těžkých dopravních nehodách jsou častými příjemci našich služeb, a proto si velice ceníme toho, že nám sami nabídli pomoc a přišli s projektem „Jezdíme na krev“.

Řidiči motocyklů jsou dlouhodobě jednou z nejrizikovějších skupin účastníků silničního provozu. Například v loňském roce byla závažnost dopravních nehod s účastí motocyklu v průměru 30,3 usmrcených osob na 1000 nehod. Dalším velice silným argumentem pro zapojení se do projektu jsou počty těžce zraněných motocyklistů, jak potvrzuje vedoucí BESIPu Roman Budský: „Řidiči motocyklů jsou vystaveni největšímu riziku, co se týče následků dopravní nehody. Jejich úrazy bývají velice vážné, protože nejsou chráněni prvky pasivní bezpečnosti. Zároveň je nutné dodat, že ze strany ostatních řidičů jsou často vnímáni negativně. Proto věřím, že projekt „Jezdíme na krev“ může toto negativní vnímání zmírnit“.

Do projektu „Jezdíme na krev“ se aktivně zapojilo hned několik známých osobností, které dlouhodobě patří mezi vyznavače jedné stopy. Mezi nejvýraznější podporovatele patří například instruktor kurzů BEZPEČNĚ NA MOTORCE a jedenáctinásobný mistr republiky v mototrialu Mirek Lisý, herec a moderátor Dalibor Gondík nebo sedminásobný účastník Rally Dakar a držitel Světové ceny fair play za záchranu lidského života David Pabiška.

detail