Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Vidět a být viděn

Vidět a být viděn

27. 11. 2012

Vidět a být viděn, to je základní pravidlo, kterého by se měl držet každý chodec a cyklista. Zejména v tomto období, kdy je zhoršená viditelnost. Řidiči vozidel mají za povinnost používat světla, ale co chodci? Ti by měli v každém případě používat reflexní prvky. Mohou tak i zachránit život svůj život řidičů.

V roce 2011 bylo při nehodách usmrceno celkem 156 chodců. Z tohoto počtu zahynulo v nočních hodinách 92 osob, což je o 18 více než v předchozím roce. Zahraniční zkušenosti však dokazují, že přibližně deset procent chodců by mohlo žít, kdyby měli na sobě reflexní materiály. „Reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti snížit účast chodce na smrtelné nehodě až 10x. Proto je velmi důležité, aby chodci i cyklisti používali reflexní elementy, které jednoznačně zvýší bezpečnost silničního provozu,“ říká vedoucí oddělení BESIP Roman Budský. Že takové prvky mají své opodstatnění, vědí i v Estonsku. Zatímco tam bylo v roce 1999 usmrceno 47 chodců, v roce 2010 již jen 7! Jistě k tomu přispěla skutečnost, že byla v tomto období povinnost nosit reflexní materiály.

Estonsko však není v Evropě jediné. Tuto povinnost mají například i chodci ve skandinávských zemích, ve Španělsku či vedle u sousedů na Slovensku. Dle slov ředitele dopravní policie Leoše Tržila by taková povinnost měla být i u nás. „Statistiky jasně prokazují, že každým rokem zemře zbytečně na silnicích několik chodců, a to jen proto, že nebyli dostatečně vidět. I proto je snahou dopravní policie změnit zákon o silničním provozu tak, aby tato povinnost byla akceptována i u nás,“ řekl Leoš Tržil. 

Problematice viditelnosti chodců a cyklistů se dlouhodobě věnují BESIP i dopravní policie. V rámci nového dopravně bezpečnostního pořadu BESIPKY byl v České televizi odvysílán díl věnovaný této problematice. 27. listopadu 2012 byla také spuštěna 14denní rozhlasová soutěž na rádiu Hey poskytující informace o významu reflexních prvků pro chodce a cyklisty za snížené viditelnosti. Ceny do soutěže poskytly firmy ALTIMA Brno a AM Cygnet COMPANY Praha. Prevenci se též věnuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Ta stejně jako loni i letos podpořila akce zaměřené pro zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů na silnici. „Věříme, že 6 000 reflexních pásek, které jsme poskytli dopravním policistům, a ti je budou rozdávat chodcům a cyklistům, přispěje k úbytku dopravních úrazů či dokonce k záchraně životů,“ uvedla tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny MV ČR Hana Kadečková. Zmínit je také třeba několik desítek preventivních akcí pořádaných od konce října jak dopravní policií, tak krajskými koordinátory BESIP.

Prezentace BESIP Ministerstva dopravy [PDF, 2.75 MB]

Prezentace ŘSDP PP ČR [PDF, 1.70 MB]

Pro bližší informace kontaktujte:

Bc. Roman Budský, BA (Hons)
Vedoucí samostatného oddělení BESIP
Tel.: 725 129 861
e-mail: roman.budsky@mdcr.cz

 

 

detail