Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Dopravní soutěže mladých cyklistů vrcholí ...

Dopravní soutěže mladých cyklistů vrcholí tento týden ve Šternberku

15. 06. 2010

Od 15. do 17. června 2010 se v historickém městě Šternberk v Olomouckém kraji koná Celostátní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů České republiky - finále nejlepších soutěžních družstev cyklistů jednotlivých krajů.

Prakticky od začátku roku probíhala na jednotlivých základních školách po celé republice základní kola Dopravní soutěže mladých cyklistů. Vybraní žáci poté reprezentovali svojí školu ve smíšeném družstvu dvou chlapců a dvou dívek v kole oblastním, případně i okrskovém. Následně ti nejlepší z mladší kategorie 4.- 6. ročníků ZŠ a starší kategorie 7. -  9 ročníků ZŠ postoupili do krajského kola. Vítězové všech 14 krajů se tak nyní potkávají na celostátním finále.

„Dopravní soutěž je vyvrcholením a zároveň doplněním pravidelné dopravní výchovy žáků základních škol, především žáků 4. tříd“, upozorňuje Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP na Ministerstvu dopravy. To je zároveň hlavním vyhlašovatelem soutěže spolu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Policejním prezidiem PČR a Českým červeným křížem.

Na finančním zajištění se podílí zejména Ministerstvo dopravy a rovným dílem také pořádající Olomoucký kraj. Záštitu nad celou akcí převzal i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Významnou částkou přispělo také Město Šternberk. „Z rozpočtu města jsme pomohli uhradit především náklady na nezbytné opravy dětského dopravního hřiště. To bude alespoň odpovídat celorepublikovým standardům pro pravidelnou dopravní výchovu“, upřesňuje Adriana Runštuková, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Šternberk a zároveň ředitelka soutěže, která po dobu třech dnů povede tým více než dvou stovek účastníků akce.

Žáci změří své síly v celkem pěti disciplínách – teoretické i praktické části pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízdě zručnosti na kole, zásadách poskytování první pomoci a v rámci nebodované disciplíny také při práci s mapou. Jak ale doplňuje Ambrožová, hlavní poslání soutěže není jen honba za cenami: „Pro nejlepší účastníky jsme připravili hodnotné ceny. Pro nás jsou ale vítězi už všichni, kteří prokázali svoje znalosti a probojovali se až sem“. Že se jedná pouze o hru, která má dětem pomoci pohybovat se v provozu na pozemních komunikacích svědčí i oficiální materiály pořadatelů. „Záchrana i jen jednoho lidského života je to nejdůležitější co nám všem tato soutěž může do budoucna přinést. Rádi bychom proto poděkovali především všem učitelům a také ředitelům všech základních škol, kteří své děti do soutěže každoročně přihlašují“, uzavírá Ambrožová.

Slavnostní předávání cen proběhne ve čtvrtek 17. června krátce po poledni. Vítězové budou mít tu čest reprezentovat Českou republiku v konkurenci více než 20 týmů z celé Evropy. Letos v září soutěž pořádá Skopje, hlavní město Makedonie. Držme tedy všem soutěžícím palce a organizátorům přejme co možná nejvlídnější počasí.

detail