Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Již 400. česká repríza The Action – BESIP ...

Již 400. česká repríza The Action – BESIP Tour 2010 a současně derniéra letošního ročníku

02. 12. 2010

Projekt, který za pár dnů oslaví své šesté narozeniny, se v pondělí 6. 12. představí opět po půl roce pražským žákům a studentům. The Action - velmi úspěšné představení komunikuje problematiku bezpečnosti silničního provozu zcela netradiční formou. The Action je určen všem mladým a začínajícím řidičům, které během jedné hodiny vystaví silně emotivnímu zážitku. Při představení se diváci seznámí se životními osudy lidí, kteří se každodenně setkávají s dopravními nehodami. Policista, hasič a zdravotnický záchranář jim popíší nejen svoji práci, ale zejména to, co při práci oni sami prožívají. Z video záznamu si diváci také vyslechnou příběh matky, které dopravní nehoda vzala to nejcennější co měla - jejího syna. A na úplný závěr vystoupí dívka, jejíž život jednou pro vždy a nezvratně ovlivnila závažná dopravní nehoda.

The Action od jeho premiéry v roce 2004 již vidělo 189 000 žáků a studentů v Čechách, na Moravě, ale také na Slovensku. V obou zemích jsou představení The Action financována ministerstvy dopravy. Ovšem úspěšnost tohoto projektu podnítila v České republice také zájem krajských reprezentací.

Jedinečnost této multimediální show The Action spočívá v  použití typu komunikace, který dokáže teenagery oslovit. Nepoučuje, naopak, vítá je na představení v „diskotékovém rytmu“. Moderní hudba a excelentní výkon diskžokeje si během chvilky získává všechny diváky v sále. A když je zábava v nejlepším, šokuje diváky video se záběry vážných dopravních nehod – pestrý a rychlý sestřih toho nejhoršího, co se na silnici může stát, když někdo přecení své schopnosti nebo řídí pod vlivem alkoholu.

V sále plném rozjařených mladých lidí je najednou ticho,“ říká Bc. Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.CZ, která The Action produkuje, a dodává: „Chceme-li oslovit tuto věkovou skupinu, musíme zvolit drsné metody a překvapivé zvraty děje, jinak bychom jejich pozornost neudrželi.“

Ale to zdaleka není všechno. The Action nevyužívá jen audiovizuálních forem komunikace, ale i formy divadelní – scénické. Výrazového tance a živých vystoupení účastníků vážných dopravních nehod – například mladých lidí, které dopravní nehoda do konce života připoutala k invalidnímu vozíku: „…a pak jsem si pořídila Hondu 600 CVR. Moc pěkná silniční motorka, 260 km v hodině pro ni nebyl žádný problém. Vy si teď asi řeknete, že byste takhle rychle nikdy nejezdili. Já jsem si to taky říkala, ale jak jednou máte takový silný stroj pod sebou, tak zkoušíte, co to dá. A taky ten adrenalin se tou rychlostí zvětšuje. Jak už jsem říkala, bylo to před třemi roky. Byla neděle, jeden z posledních krásných podzimních dnů, a tak jsme se s kamarádem rozhodli, že pojedeme na poslední vyjížďku tohoto roku. Pak motorky zazimujeme. Jenomže pro mě to nebyla jenom poslední vyjížďka tohoto roku. Byla to poslední jízda mého života,“ sděluje divákům z jeviště jedna z účinkujících, Gábina Knapová.

Ke studentům z jeviště promlouvají i hasiči, policisté a záchranáři. Neříkají jim, co mají či nemají dělat. Každý z nich jen prostě vypráví příběh, který sám zažil: „V autě byli tři mladí kluci, mohlo jim být kolem osmnácti, devatenácti. Ten, co seděl na místě řidiče, měl rozdrcené nohy a vlastně visel hrudníkem na volantu a byl propíchnutý volantovou tyčí. Byl na místě mrtvý. Ten, co seděl na místě spolujezdce, měl rozdrcené ruce i nohy a z hlavy mu tekla krev. Ten byl taky na místě mrtvý. Vlastně ten náraz byl tak prudký, že se s ním utrhla sedačka a toho kluka, co seděl za ním, tou sedačkou doslova rozmačkal…“ vypráví policista Miroslav Borník, který byl první u nehody mladých lidí, zaviněné řidičem pod vlivem alkoholu.

The Action už má za sebou šest úspěšných ročníků – 400 repríz se 188 tisíci diváky. Jeho generálním a jediným finančním partnerem je oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Toto oddělení si také v roce 2008 zadalo u agentury STEM průzkum účinnosti The Action, který prokázal, že si téměř všichni oslovení studenti díky The Action více uvědomují nebezpečí spojená s dopravními nehodami. Tři ze čtyř respondentů pak uvedli, že The Action bude mít trvalý vliv na jejich chování v silničním provozu. O kvalitě projektu asi nejlépe vypovídají reakce diváku. Nepřebernou směsici slov chvály, ale i díku za varování před nezodpovědným chováním za volantem lze najít na facebookové stránce projektu - http://www.facebook.com/theactioneu. Číslo sedm tisíc aktivních fanoušků hovoří snad samo za sebe.

Náš projekt The Action totiž není postavený na sice poučných, ale pro mladé většinou nudných přednáškách a mentorování. Používá formy multimediálního představení, při kterém je mluvené slovo zakomponováno do silných emotivních prožitků zprostředkovaných nejen drsnými záběry vážných dopravních nehod, ale i uměleckou scénickou produkcí. A mluvené slovo hlavně vychází z úst lidí, kteří vážnou nehodu buď sami zažili, nebo na místě pomáhali jejím obětem,“ vysvětluje Martin Gebauer a dodává: „Často v hledišti vidíme slzy …“

V rámci letošního ročníku se uskutečnilo 87 repríz ve 29 městech s návštěvností 
33 tisíc žáků devátých tříd základních škol a středoškoláků. Tři pondělní představení navštíví celkem 3 tisíce diváků. Představení začínají v 9.00, 10:45 a ve 12:30 hod. Na rok 2011 Ministerstvo dopravy objednalo 33 představení v 11 městech.

Kontakty:

Ondřej Valenta, DiS.
vedoucí oddělení, Ministerstvo dopravy – BESIP
e-mail: ondrej.valenta@mdcr.cz
Mobil: + 420 606 658 864

Bc. Martin Gebauer
manažer projektu The Action
e-mail: gebauer@euronet.cz
Mobil: +420 737 282 838

Další informace o projektu The Action naleznete na webové stránce www.theaction.cz

detail