Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Sedmý ročník The Action – BESIP Tour 2011 ...

Sedmý ročník The Action – BESIP Tour 2011 začíná v Chebu

17. 02. 2011

Úderem deváté hodiny dopoledne 21. února odstartuje The Action svůj 7. ročník. Bude to v Chebu, v Produkčním centru Kamenná. Tato multimediální preventivní show zaměřená na mladé a začínající řidiče se stále těší významnému zájmu své cílové skupiny, kterou tvoří studenti středních škol a žáci devátých ročníků škol základních. Příčiny její úspěšnosti spočívají ve schopnosti oslovit tuto cílovou skupinu jejím jazykem. Nepoužívá nudné přednášky ani komorní metody zpovědí obětí dopravních nehod. Nementoruje, nepoučuje. Naopak – své diváky vláká diskotékovým rytmem do emotivní pasti, ze které není úniku.

Představení začíná jako klasická víkendová zábava většiny teenagerů – disko, současné hity, nevázané veselí… Pak náhle střih, ticho a akčně sestříhaná videa z vážných dopravních nehod. Pohledy do očí vážně zraněných, rány, krev a utrpení. The Action si nic nevymýšlí, jen reflektuje skutečnost. Přesně takto totiž nezřídka končí výlety mladých lidí za zábavou, kdy po prožití inspirativního večera posilnění alkoholem či drogami usedají za volant. The Action jim umožňuje prožít takový příběh nanečisto, aby ho jednou nemuseli prožít ve skutečnosti i s jeho neblahými následky. Mezi ně nepatří jen zbytečně zmařený mladý život, ale třeba i léta strávená na invalidním vozíku. Proto jsou součástí představení právě i lidé, kterým dopravní nehoda doživotně vzala možnost stát na vlastních nohou. Jejich příběhy jsou divákům poučením, že přesvědčení ve stylu „tohle se mně nemůže stát“ nemá za volantem auta ani za řidítky motocyklu co dělat. S psychikou diváků si „pohrají“ i konkrétní příběhy záchranářů, policistů i hasičů. Vše ovšem podáno stylem uchopitelným pro teenagera, který se převážně řídí spíš emocemi než racionálním uvažováním. The Action to respektuje – teenagery se nesnaží předělat, jen zaujmout. A to se jí už šest let daří.

Pravděpodobně nejsilnějším bodem představení je vyprávění životního příběhu účastníka dopravní nehody. „…a pak jsem si pořídila Hondu 600 CVR. Moc pěkná silniční motorka, 260 km v hodině pro ni nebyl žádný problém,“ sděluje divákům z jeviště jedna z účinkujících, Gábina Knapová  a pokračuje: „Vy si teď asi řeknete, že byste takhle rychle nikdy nejezdili. Já jsem si to taky říkala, ale jak jednou máte takový silný stroj pod sebou, tak zkoušíte, co to dá. A taky ten adrenalin se tou rychlostí zvětšuje. Jak už jsem říkala, bylo to před třemi roky. Byla neděle, jeden z posledních krásných podzimních dnů, a tak jsme se s kamarádem rozhodli, že pojedeme na poslední vyjížďku tohoto roku. Pak motorky zazimujeme. Jenomže pro mě to nebyla jenom poslední vyjížďka tohoto roku. Byla to poslední jízda mého života,“.

The Action už má za sebou šest úspěšných ročníků – 401 repríz se 189 tisíci diváky. Jeho generálním a jediným finančním partnerem je oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Toto oddělení si také v roce 2008 zadalo u agentury STEM průzkum účinnosti The Action, který prokázal, že si téměř všichni oslovení studenti díky The Action více uvědomují nebezpečí spojená s dopravními nehodami. Tři ze čtyř respondentů pak uvedli, že The Action bude mít trvalý vliv na jejich chování v silničním provozu. O kvalitě projektu asi nejlépe vypovídají reakce diváku. Nepřebernou směsici slov chvály, ale i díku za varování před nezodpovědným chováním za volantem lze najít na facebookové stránce projektu - http://www.facebook.com/theactioneu. Číslo sedm tisíc aktivních fanoušků hovoří snad samo za sebe.

Náš projekt The Action totiž není postavený na sice poučných, ale pro mladé většinou nudných přednáškách a mentorování. Používá formy multimediálního představení, při kterém je mluvené slovo zakomponováno do silných emotivních prožitků zprostředkovaných nejen drsnými záběry vážných dopravních nehod, ale i uměleckou scénickou produkcí. A mluvené slovo hlavně vychází z úst lidí, kteří vážnou nehodu buď sami zažili, nebo na místě pomáhali jejím obětem,“ vysvětluje Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.CZ, která The Action produkuje a dodává: „Často v hledišti vidíme slzy …“

V rámci letošního ročníku se uskuteční 33 repríz v 11 městech a očekává se návštěvnost 13 tisíc žáků devátých tříd základních škol a středoškoláků. Tři pondělní představení navštíví celkem tisíc diváků. Představení začínají v 9.00, 10:45 a ve 12:30 hod.

Kontakty:

Ondřej Valenta
vedoucí oddělení, Ministerstvo dopravy – BESIP
e-mail: ondrej.valenta@mdcr.cz
Mobil: + 420 606 658 864

Bc. Martin Gebauer
manažer projektu The Action
e-mail: gebauer@euronet.cz
Mobil: +420 737 282 838

Další informace o projektu The Action naleznete na webové stránce www.theaction.cz

 

Související obrázky

oddělovač
detail