Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Již tuto sobotu bude mít BESIP svůj stánek ...

Již tuto sobotu bude mít BESIP svůj stánek na festivalu United Islands

24. 06. 2011

Řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog a letní hudební festivaly. Každoroční velmi problémové spojení. I uplynulý víkend naznačil, jak velký tento problém může být. Policie ČR zjistila na prvním z velkých festivalů 120 řidičů odjíždějících pod vlivem alkoholu z milovického Votvíráku. Opět se ukázalo, že řidiči jsou nepoučitelní. Je potřeba je stále vychovávat. Proto se oddělení BESIP Ministerstva dopravy rozhodlo komunikovat tuto problematiku na festivalu United Islands, který se letos koná v rámci projektu Týden svobody. BESIP si klade hned několik cílů komunikace ve vztahu k návštěvníkům tohoto festivalu. Varovat řidiče před nezodpovědným řízením vozidla pod vlivem alkoholu a drog. Dát řidičům možnost zjistit, že je již jejich organismus prost vlivu alkoholu a upozornit potenciální spolujezdce na jejich spoluzodpovědnost v situaci, kdy si vědomě sednou do vozidla s řidičem, který je zjevně pod vlivem, ať už alkoholu nebo drog.

„Téměř každá čtvrtá dopravní nehoda způsobená pod vlivem alkoholu má za viníka řidiče do 25 let. I proto Ministerstvo dopravy každý rok organizuje kampaně a aktivity zaměřené na prevenci alkoholu za volantem,“ uvádí Ing. Kateřina Budínová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy a dodává: „Letní hudební festivaly jsou vhodnou příležitostí jak oslovit zejména mladé řidiče právě v okamžiku, kdy lze zvrátit jejich odhodlání řídit pod vlivem alkoholu.“

Jednou z takovýchto příležitostí je například pražský festival United Islands, který se připojil k oslavám „Týdne svobody“, tedy 20 let bez okupantů a Varšavské smlouvy. Na pražském Janáčkově nábřeží naleznou dne 25. 6. návštěvníci v době od 10 do 22 h prezentační stan BESIP s trenažérem motocyklu a plazmovou obrazovkou s klipy s tématikou bezpečnosti silničního provozu. Vedle stanu bude umístěn simulátor nárazu, který každého jistě přesvědčí o nutnosti používání bezpečnostních pásů.

Hlavní náplní festivalové expozice je problematika alkoholu za volantem. Proto bude mít každý návštěvník festivalu možnost si před svým odjezdem vyzkoušet, zda již jeho organismus veškerý alkohol odboural. Nebo si může přijít změřit svojí „hladinku“ i v průběhu zábavy a tím zjistit, že při aktuální hladině 1,5 promile asi nebude možné sednout za pět hodin za volant. Přímo na místě budou k dispozici digitální alkohol testery, které také používá Policie ČR. Kdo si nebude chtít dýchnout na místě, obdrží od hostesek jednorázový alkohol tester, který muže využít, až to bude opravdu potřebovat.

Sekundárním sdělením festivalové expozice BESIP je apelovat na všechny, že jízda pod vlivem alkoholu nebo drog je opravdu velmi nebezpečná a vrcholně nezodpovědná. To se týká nejen potenciálních řidičů, ale také spolujezdců. Vědomě si sednout do auta k řidiči „pod vlivem“ je opravdové bláznovství.

 

Oddělení BESIP
Ministerstvo dopravy

detail