Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Statisíce cyklistů najdou na řidítkách desate ...

Statisíce cyklistů najdou na řidítkách desatero rad pro své bezpečí

14. 07. 2011

Oddělení BESIP Ministerstva dopravy v létě zintenzivní aktivity zaměřené na bezpečnost cyklistů. Krajští koordinátoři BESIP budou ve spolupráci s dopravní a městskou policií po celé zemi během prázdnin zavěšovat na řidítka kol informační letáky s Desaterem pro cyklisty. Těch bude pro akci připraveno více než čtvrt miliónu.

„Poslední dobou došlo k některým změnám v pravidlech provozu týkajících se cyklistů, které však mnozí z nich dosud zaregistrovali. Je zjevné, že cyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, víme také, že se soustavně zvyšuje jejich počet na silnicích. To všechno vyvolává náš logický zájmem vést příznivce cyklistiky k maximálnímu respektu k pravidlům a k co nejbezpečnějšímu způsobu jízdy. Jen tak můžeme snižovat počet a závažnost nehod cyklistů,“ říká Ing. Kateřina Budínová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

„Z pohledu chování cyklistů v silničním provozu se jako problém jeví zvládnutí samotné jízdy na kole. Za rok 2010 evidujeme 683 havárií cyklistů, tedy nehod, při kterých nedošlo ke srážce s jiným účastníkem provozu. Zemřelo při nich 15 osob.“ “ upřesňuje plk. Ing. Leoš Tržil, ředitel služby dopravní policie Policie ČR.

Desatero pro cyklisty zpracovalo oddělení BESIP Ministerstva dopravy společně s týmem koordinátora rozvoje cyklistické dopravy v České republice Jaroslava Martinka (www.cyklostrategie.cz). „V dokumentu jsme se pokusili uspořádat základní doporučení, která byla dosud v různých podobách uváděna v informačních materiálech jednotlivých sdružení a aktivit ve prospěch cyklistiky. Shrnuje nejdůležitější rady týkající se přípravy na jízdu, jízdy samotné zabezpečení kola či chování v případě kolize a webové odkazy pro získání podrobnějších informací“ komentuje obsah desatera Tomáš Cach z týmu koordinátora. „V dohledné době chceme zpracovat a představit také obdobné desatero pro chování ostatních účastníků silničního provozu směrem k cyklistům.“ dodává jeho kolega Květoslav Syrový.

Na tiskové konferenci Ministerstva dopravy a Ředitelství služby dopravní policie k problematice cyklistické dopravy byly představeny také úpravy legislativy podporující bezpečnější jízdu na kole, především dopravní značky zavedené do užívání v září loňského roku, současná novela zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, která vstoupí v platnost 1.srpna 2011, a aktuálně připravovaná témata budoucích legislativních úprav. Aktivity ve prospěch cyklistů na tiskové konferenci podpořil i český paralympionik Jiří Ježek, který ale současně dodává: „Stát za poslední roky nainvestoval do bezpečné infrastruktury pro cyklistiku množství peněz. I kdyby ale investoval desetkrát tolik, pořád hlavní odpovědnost za své zdraví a životy zůstane v rukou a hlavách cyklistů samotných. Je třeba to neustále připomínat, vést cyklisty k opatrnosti a předvídavosti, protože úrazy při pádu z kola či při srážce s automobilem mají velice často až fatální následky.“

Oddělení BESIP
Ministerstvo dopravy

detail