Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / O Velikonocích častěji hrozí vážné nehody.

O Velikonocích častěji hrozí vážné nehody. Řidiči, jezděte opatrně

01. 04. 2015

Řidiči, buďte obezřetní a připravte se na jeden z nejnáročnějších víkendů z hlediska bezpečnosti na silnicích.  Každá šestá dopravní nehoda o velikonočním pondělí byla v posledních pěti letech spojena s alkoholem. A i když se v tento den snižuje celkový počet nehod, významně roste riziko smrtelných případů nebo havárií s vážnými zraněními. Prodlouženému svátečnímu víkendu navíc předchází dva dny školních prázdnin.

„Silnice o jarních svátcích namíchají nebezpečný koktejl, složený z řidičů, kteří na silnice vyráží po zimní přestávce a teprve si zvykají na složitější dopravní situace a koledníků posilněných alkoholem. Kromě nevyježděných řidičů vyjedou po zimě ve větším počtu motocyklisté a cyklisté,“ upozorňuje ministr dopravy Dan Ťok.K tomu se ještě přidá nervozita, aprílové počasí a zvýšený provoz, neboť řada rodin využije školních prázdnin a pojede na výlety, návštěvy či dovolenou s dětmi.

Sednout si po pár panácích za volant, řídítka motocyklu, či jízdního kola bohužel bývá dost časté. Přitom pro řadu lidí je v tomto období obtížné po konzumaci alkoholu jít i po svých. O jak vážný problém se jedná, dokládají statistiky.

V loňském roce v období od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí došlo k 1 114 dopravním nehodám, při kterých bylo 6 osob usmrceno, 36 osob bylo těžce zraněno a 356 osob bylo lehce zraněno. Ve srovnání s rokem 2013 tyto varující údaje nebezpečně vzrostly. Bylo zaznamenáno o 126 dopravních nehod více (+ 12,8 %), zemřelo dvakrát tolik lidí, o tři pětiny více bylo těžce zraněných (o 14 osob; + 63,6 %) a téměř o stejný podíl vzrostl počet lehce zraněných (o 133;
+ 59,6 %).

Důkaz o zvýšené konzumaci alkoholu je jednoznačný. Oproti průměru z let 2009 – 2013, kdy činil podíl alkoholu na dopravních nehodách o Velikonočním pondělí 16,3 %, sice došlo k určitému snížení, nicméně i přesto zůstal podíl alkoholu na dopravních nehodách o Velikonočním pondělí výrazně nadprůměrný. O loňském Velikonočním pondělí tak činil podíl alkoholu na dopravních nehodách 10,8 % (nárůst oproti předchozímu roku 1,1 %) a předcházející den – tedy na Boží hod velikonoční byl podíl alkoholu na dopravních nehodách dokonce 11,1 % (+ 3,9 %).

 „Nechci moralisticky apelovat, aby se lidé o svátcích nedotkli sklenky. Chtěl bych jen poprosit, aby se před cestou vždy domluvili, kdo z nich nebude pít, a domluvu dodrželi. Selhání si nemusí odnést jen ti, kdo selhali,“ podotýká ministr dopravy Dan Ťok.

     

 Dopravní nehodovost a následky ve velikonočním období v roce 2014

 Dopravní nehodovost a následky ve velikonočním období v roce 2014

 

tzvelikonocetab2

První čtvrtletí letošního roku nezačalo na silnicích zrovna šťastně. Máme za sebou již několik víkendů, kdy na silnicích vyhaslo hodně životů. Věnujte proto zvýšenou pozornost řízení a také všemu, co se děje v okolí, a to opravdu každou jednotlivou sekundu. Myslete nejen na to, co děláte za volantem nebo řídítky vy, ale předvídejte i možné chyby ostatních.

 Klidnou pomlázku a šťastnou cestu!

BESIP
Ministerstvo dopravy

 Pro bližší informace kontaktujte:

Ing. Martin Farář

Tel.:     (+420) 225 131 251

Mobil: (+420) 727 947 336

E-mail: martin.farar@mdcr.cz

 

detail