Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Blíží se Velikonoce – pozor na alkohol a ...

Blíží se Velikonoce – pozor na alkohol a sváteční řidiče

16. 04. 2014

Jeden z náročných víkendů roku z hlediska bezpečnosti dopravy se blíží. Tři velikonoční dny, kterým předcházejí dva dny školních prázdnin, patří každoročně k rizikovým obdobím.

Velikonoce jsou svátky začínajícího jara, ale i koledování a návštěv. Po zimě, která v letošním roce nebyla nijak krutá, se významně zvýší provoz na silnicích. Objeví se tisíce řidičů, kteří své vozy v zimním období odstavili a nyní si opět zvykají na řešení dopravních situací. Sváteční dny jsou navíc spojeny s pořádáním řady kulturních a společenských akcí, zvyšuje se návštěvnost turistických cílů, začíná se chatařit a chalupařit. Pro velikonoční období je příznačná konzumace většího množství alkoholu. To bohužel platí i pro některé řidiče, cyklisty a také chodce. Koktejl nevyježděných řidičů, alkoholu na silnicích, zvýšená nervozita, aprílové počasí, to vše se může stát smrtelnou kombinací.

Loňské Velikonoce z hlediska fatálních nehod nedopadly až tak špatně. Loňský začátek jara byl studený. A s tím samozřejmě souviselo i to, že se na silnicích pohybovalo méně aut, a také méně motocyklistů a cyklistů. Letošní jarní dny však jsou z hlediska teplot příjemnější. Méně příjemný je pak pohled do statistik, kde narůstají počty nehod, zranění a bohužel i úmrtí. Velmi nepříznivá je situace především u motocyklistů a cyklistů. Chodci na tom nejsou o moc lépe. Ti by měli především pamatovat na to, že pokud nebudou dostatečně viditelní, mohou se velmi rychle stát obětí dopravní nehody. Také již zmiňovaný alkohol se ve zvýšené míře v tomto období podílí na dopravních nehodách nejen vozidel, ale také na nehodách chodců.

Zvýšenou pozornost řízení a také všemu, co se děje v okolí, především pak v neděli a v pondělí, by měli věnovat i ti nejzodpovědnější řidiči z důvodu možných chyb ostatních účastníků silničního provozu.

Bezpečný začátek motoristické sezony, bohatou a klidnou pomlázku.

 

BESIP
Ministerstvo dopravy


Související obrázky

oddělovač
detail