Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Počet nehod způsobených opilými a zdrogovaným ...

Počet nehod způsobených opilými a zdrogovanými řidiči nebezpečně narůstá

06. 12. 2013

Alkohol a drogy za volantem se čím dál více podepisují na tragických dopravních nehodách. Za posledních dvacet let vzrostl počet nehod, u kterých asistovaly drogy či léky, téměř jedenáctinásobně.
To je s ohledem na nulovou toleranci alkoholu za volantem varující.

Počet obětí nehod od roku 1993, při nichž asistoval alkohol, dosáhl 2 386. Více než polovinu nehod mají na svědomí řidiči, kteří měli v krvi přes 1,5 promile. „Riziko, že takový řidič havaruje, je dvaadvacetkrát vyšší než u střízlivého jedince. Ovšem riziko, že daná nehoda skončí s fatálními následky, se dokonce zvyšuje dvě stě krát!“ zdůrazňuje vedoucí BESIP Roman Budský.

V Evropě má alkohol na svědomí každou čtvrtou oběť dopravní nehody. V České republice je průměr nižší - podíl je jedenáctiprocentní. Avšak vzhledem k tomu, že patříme mezi čtyři evropské státy s nulovou tolerancí alkoholu, jedná se o alarmující statistiku.

„Podstatnou roli bezpochyby sehrává tradiční vysoká míra tolerance požívání alkoholu v naší společnosti. Dle WHO je Česká republika světovým premiantem ve spotřebě alkoholu na hlavu. I v oblasti spotřeby drog patříme ke světovým lídrům. Podle agentury Bloomberg je naše země nejneřestnějším státem na světě,“ komentuje situaci Roman Budský.

Ovšem nejen alkohol zabíjí. Mezi roky 1993 až 2012 došlo k 1 443 nehodám zaviněných řidiči pod vlivem léků a narkotik. V roce 2012 bylo zaviněno řidiči pod vlivem léků a narkotik téměř jedenáct krát více nehod než v roce 1993. Za poslední rok stoupl jejich počet o patnáct.

Specialisté z Kolumbijské univerzity (USA) došli k závěru, že marihuana zvyšuje riziko nehody téměř dvojnásobně, narkotika trojnásobně a antidepresiva téměř pětinásobně. Řidič pod vlivem alkoholu a současně drog ovšem představuje více než 23 krát větší riziko vzniku fatální dopravní nehody.

Řízení vozidla pod vlivem alkoholu může být nejen přestupkem, ale může se snadno stát i trestným činem. Hrozí tak nejen citelný peněžitý trest, vyslovení zákazu řízení a přidělení sedmi trestných bodů, ale v případě spáchání trestného činu i vězení.

Prezentace a materiály ke stažení:BESIP Ministerstvo dopravyPro bližší informace kontaktujte:

Roman Budský - vedoucí BESIP
mobil: +420 725 129 861

e-mail:
roman.budsky@mdcr.cz

Související obrázky

oddělovač
detail