Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Pamatujme na zásadu „vidět a být viděn“

Pamatujme na zásadu „vidět a být viděn“

24. 10. 2013

V neděli 27. října se posunou ručičky hodinek ze třetí na druhou hodinu ranní. Končí tak letní čas a nastává období roku, kdy už v odpoledních hodinách začíná být viditelnost velmi špatná. Účastníci silničního provozu by měli o to více pamatovat na zásadu „vidět a být viděn“.

Pro řidiče to znamená včas prověřit stav a funkčnost vnějšího osvětlení vozidla. Je třeba dbát na dokonalý výhled, což zajistí jen dokonalá čistota skel – nejen vnější části, ale i vnitřního povrchu, kde se usazuje mastný film, který se může podepsat na přehlédnutí překážky silničního provozu či dokonce chodce nebo cyklisty. Pamatujme i na stěrače, právě jejich stav rozhodne, zda za deště, sněžení či mlhy budeme či nebudeme schopni dokonale vnímat dění před námi. Ke stěračům patří ostřikovače skel, jejich nádobka by měla být vždy dostatečně naplněná; samozřejmě nemrznoucí kapalinou, která napomůže odstraňovat mastné nečistoty usazující se na vnější části čelního skla.

Pro chodce platí, že by měli dbát na svou viditelnost. Především při pohybu na vozovce musí dbát na to, aby byli pro řidiče dostatečně viditelní. Je opravdu markantní rozdíl v tom, jakou barvu oblečení na sobě máme a na jakou vzdálenost nás řidič uvidí. Vůbec nejlepším řešením je poohlédnout se po nějakém vhodném reflexním doplňku, chodec pak může být řidičem zaregistrován na desetinásobně delší vzdálenost.

Samostatnou kapitolou jsou cyklisté. V našich končinách neustále hraje velká část hru na náhodu, zda budou či nebudou řidičem automobilu včas zaregistrováni. Zatímco u chodců neplatí povinnost osvětlení či označení reflexním doplňkem, na cyklisty pamatuje Zákon o silničním provozu – cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem. Aby cyklista dostál dikci zákona, musí být jeho jízdní kolo patřičně vybaveno. A ještě jedna rada pro řidiče motorových vozidel. V případě, že se za tmy míjíte s protijedoucím vozidlem, a tedy přepínáte z dálkových světel na potkávací, pamatujte, že se výrazně snižuje vzdálenost, na kterou máte dohled. Úměrně tomu je třeba snížit rychlost jízdy, devadesátikilometrová rychlost určitě nevyhoví…

Na tento víkend navazuje volné pondělí a následně i dva dny školních prázdnin, počasí by mělo být nadmíru přívětivé. Dá se tedy očekávat, že právě tyto dny spojí řada lidí se vzpomínkou na zesnulé blízké. Na silnicích bude větší provoz, vyjedou i ti, kteří běžně nejezdí, ba dokonce se vydají – naposledy v letošní motoristické sezoně – na velké vzdálenosti. Budeme se tak muset na silnice vejít všichni – rychlí, pomalí, zkušení, nezkušení. Jistě se budeme chtít v pořádku vrátit do svých domovů. „Nervozitu a agresivitu bude třeba vyměnit za džentlmenství a vzájemnou toleranci. Určitě se to vyplatí. Jedna nepodařená vteřina může změnit vše…,“ říká Roman Budský, šéf Besipu.

Řiďme se i za volantem zdravým rozumem a vždy pamatujme na „Pravidlo šťastného návratu“.

 

BESIP
Ministerstvo dopravy

Pro bližší informace kontaktujte:
Roman Budský - vedoucí BESIP
mobil: +420 725 129 861
e-mail: roman.budsky@mdcr.cz

detail