Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Mobil za volantem? Nebezpečnější než dva ...

Mobil za volantem? Nebezpečnější než dva velké panáky!

16. 10. 2013

Závislost na sociálních sítích a krátkých textových zprávách začíná být za volantem stejně nebezpečná jako alkohol nebo drogy. Řidič, který vezme do ruky mobilní telefon a začne psát SMS, je až trojnásobně nebezpečnější než řidič s alkoholem v krvi. Obecně pak „esemeskující“ řidič osminásobně zvyšuje riziko vzniku smrtelné dopravní nehody. Ukázaly to nejnovější zahraniční studie.

„Při psaní textové zprávy se řidič po dlouhých pět sekund nedívá na silnici. Za tu dobu ujede vozidlo při rychlosti 90 km/h vzdálenost odpovídající délce fotbalového hřiště. Co se v té době děje na silnici, řidič vůbec nevnímá,“ říká šéf oddělení BESIP Roman Budský. Přitom více než dvě třetiny mladých řidičů jsou mylně přesvědčeny, že mohou psát textové zprávy a přitom bezpečně řídit.

Telefonování za volantem negativně ovlivňuje schopnost řidiče vnímat zrakové a akustické vjemy. Současně snižuje jeho mentální i fyzickou kapacitu při řešení dopravních situací. Během telefonování je ovlivněn stejně, jako by měl v krvi hladinu alkoholu přinejmenším 0,8 promile, což je více než dva velké panáky 40procentního destilátu.

Hands-free problém neřeší

Sady hands-free měly snížit nebezpečí vzniku nehody. Podle posledních výzkumů je však i telefonování s hands-free z pohledu míry rozptýlení řidiče rovnocenné.

Rozptylovat řidiče může samozřejmě i spolujezdec. Pokud však porovnáme rozhovor se spolucestujícím a rozhovor mobilním telefonem, vyznívá vše v neprospěch telefonujícího řidiče.
Při složité či nebezpečné situaci osádka vozu spontánně přeruší konverzaci. U telefonního rozhovoru druhá strana o hrozbě neví a dál rozptyluje řidiče.

Zahraniční studie varují

Fenoménu používání mobilních telefonů za volantem se podrobně věnovali odborníci z Virginia Polytechnic Institute and State University. Došli k závěru, že účast řidiče na nehodě v okamžiku, kdy vytáčí telefonní číslo, je téměř třikrát vyšší. U řidičů kamionů je nebezpečí ještě zhruba dvakrát vyšší. Pokud řidič kamionu „esemeskuje“, zvyšuje se pravděpodobnost havárie dokonce třiadvacetkrát.

Každý pátý motorista v Británii přiznává, že se při řízení věnuje kamarádům na sociálních sítích. Být neustále on-line, sledovat, co se právě děje, sdílet vše možné s přáteli – tomu ani za volantem v současné době neodolá stále větší procento lidí.

Při již zmíněném výzkumu v Británii celých 39 % respondentů přiznalo, že při řízení telefonují, píšou zprávy a navštěvují sociální sítě. O tom, kdo poslal SMS zprávu, se přesvědčí pohledem na displej 45 % řidičů. Třetina oslovených si myslí, že věnovat se mobilu v odstavném pruhu je v souladu s předpisy.

Používání moderních komunikačních zařízení za volantem se celosvětově začíná jevit jako výrazný fenomén negativně ovlivňující úroveň bezpečnosti silničního provozu. Jeho dopad na statistiky nehod spojených se smrtelným či vážným zraněním začíná být srovnatelný s vlivem alkoholu či drog.

Pokud si myslíte, že můžete telefonovat, psát SMS a bezpečně řídit vozidlo, nevěřte tomu. Opravdu nemůžete!

 

BESIP
Ministerstvo dopravy

 

Pro bližší informace kontaktujte:
Roman Budský vedoucí BESIP
mobil: +420 725 129 861
e-mail: roman.budsky@mdcr.cz

detail