Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
01. 04. 2015

O Velikonocích častěji hrozí vážné nehody. Řidiči, jezděte opatrně

13. 03. 2015

Autoškola 2015 – Moderní učebnice & testové otázky

12. 03. 2015

Bezpečnost na silničních stavbách za provozu

12. 03. 2015

Nové technologie mohou zabránit tisícům dopravních nehod na dálnicích

11. 03. 2015

BESIP bodoval na mezinárodním filmovém festivalu v Maroku

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Tiskové zprávy / Nová informační kampaň BESIP míří na seniory

Nová informační kampaň BESIP míří na seniory

01. 11. 2011

Šedesátiletí a starší spoluobčané jsou hlavními adresáty informační kampaně, kterou dnes odstartovalo oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Občané v důchodovém nebo těsně předdůchodovém věku jsou z hlediska silničního provozu jednou z nejohroženějších cílových skupin. Policejní statistiky za rok 2010 ukazují, že 19 % všech osob usmrcených v souvislosti se silničním provozem byly osoby starší 64 let. Ve stejné věkové kategorii pak bylo celých 44 % ze všech usmrcených chodců!

„Příčin tohoto stavu je nepochybně celá řada. Senioři se potýkají se zdravotními omezeními způsobenými jejich věkem, jako jsou především zúžené periferní vidění nebo prodloužená reakční doba v důsledku zhoršeného zraku i sluchu,“ říká Jiří Polomis z útvaru sociální prevence Městské policie hl. m. Prahy a dodává „ Jako chodci jsou senioři znevýhodněni pomalejší chůzí při přecházení, ale například také malou ochotou obléci si za snížené viditelnosti výraznější oblečení či reflexní doplňky“.

Velkým problémem seniorů pak je relativně malá znalost aktuálních pravidel silničního provozu, protože autoškolu absolvovali již před mnoha lety, zkoušky složili podle tehdy platných předpisů a na nová pravidla nebyli systematicky připravováni. Ba naopak, různé mediální zkratky týkající se například nových pravidel přecházení na přechodu je mohly dezorientovat a postavit je do situace, kdy vlastně neví, co jako chodci či řidiči mohou, musí a nesmí.

„Seniory v roli řidiče, cyklisty, chodce či cestujícího v prostředku hromadné dopravy osob chceme prostřednictvím spotů v rozhlase (Český rozhlas 2 a Rádio Impuls) a televizi (ČT 2, ČT 24 a ČT 4) upozornit na jejich nejdůležitější práva a povinnosti a připomenout jim časté špatné návyky a nebezpečné chování v silničním provozu a v dopravě obecně. Mnoho si ale také slibujeme od besed, které budou krajští koordinátoři BESIP organizovat v klubech seniorů, v kurzech univerzit třetího věku a při podobných příležitostech,“ komentuje informační kampaň Karel Loprais, který je zmocněncem ministra dopravy pro bezpečnost silničního provozu.

Kromě poznatků získaných zhlédnutím nových informačních spotů a sdělených koordinátorem BESIP, případně zástupcem Policie ČR nebo Městské policie, senioři na setkání získají také reflexní předměty, tašky s reflexními nášivkami a publikaci „Bezpečí seniorů v dopravě.“

Oddělení BESIP
Ministerstvo dopravy

detail