Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / „Bezpečně za volantem 2016 – péče o zrak“

„Bezpečně za volantem 2016 – péče o zrak“

23. 09. 2016

Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů! Prostřednictvím našich očí dostává náš mozek až 80 % informací o vnějším světě. Zrakový vjem je výsledkem složité spolupráce jednotlivých zrakových orgánů, tedy vlastního oka a
odpovídajících částí mozku. Jakákoliv vada zraku a špatný zrakový vjem způsobený poškozením, poruchou nebo nefunkčností zraku znamená za volantem značné riziko, protože náš mozek dostává mylné, zkreslené nebo nedostačující informace, a nemůže na ně reagovat. Proto jsou kontroly zraku nezbytné v každém věku minimálně jednou ročně.

Mezinárodní sdružení optiků a samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR ve spolupráci s hlídkami dopravních policistů Policie České republiky nabízí řidičům a všem účastníkům silničního provozu test zraku v době nastupujícího podzimu, kdy se silně snižuje viditelnost. Základním testem zraku se zájemcům o toto vyšetření vyhodnotí kvalita jejich vidění a dle závažnosti zjištěných výsledků odborníci v konkrétních potřebných případech doporučí návštěvu očního lékaře nebo očního specialisty - optometristy v oční optice.

Kampaň Bezpečně za volantem 2016 – péče o zrak bude postupně probíhat v jednotlivých krajích ČR od 26. září do 14. října 2016. Vyšetření bude realizovat tým odborníků složený z očních lékařů, optometristů a optiků, kteří za pomoci optického visiotestu posoudí kvalitu zraku jednotlivce bez korekce a následně i s ohledem na jeho případnou korekci. Tzn., že pokud člověk používá brýle nebo kontaktní čočky, odborník se testem přesvědčí, zda je takto nastavená korekce vyhovující nebo zda je nutná její úprava či změna. V případně, že se v testu prokáže, že je korekce nevyhovující nebo že je vůbec potřebná, specialisté doporučí danému jednotlivci návštěvu ordinace optometristy nebo očního lékaře. Ten pak přesně definuje a upraví korekci tak, aby plně vyhovovala požadavkům správného a optimálního vidění jak při řízení motorového vozidla, tak i při jiných činnostech (práce na počítači, sportovní aktivity apod.).

Místa screeningu – testu – zraku jsou zveřejněna na webových stránkách www.sdruzenioptiku.cz., a také www.ibesip.cz. Každý účastník testu navíc obdrží publikaci “Péče o zrak“, ve které se dozví, kde je možné navštívit správného očního specialistu a také další zajímavé informace například o tom, jak má správně probíhat měření zraku u optometristů v očních optikách nebo ordinacích očních lékařů, na co nesmíme zapomínat při měření zraku, jak předcházet očním onemocněním, jak si poradit při výběru brýlových skel či kontaktních čoček, proč a jak je ohrožován zrak používáním nesprávných brýlí, tzv. hotovek, jaké jsou nejčastější oční vady a skryté oční vady, jak včas rozpoznat strabismus neboli šilhání, jak si poradit při řízení za snížených viditelnostních podmínek, jaké typy brýlových obrub jsou vhodné za volant a mnohé další.

Realizační tým kampaně spatřuje hlavní smysl akce v tom, že včasným odhalením a odborným řešením oční vady lze předejít vážným dopravním nehodám, na kterých má svůj podíl právě špatné vidění.

„Včasná a správná reakce na vzniklou situaci v silničním provozu je zásadním předpokladem pro předcházení vzniku závažných dopravních nehod a nebezpečných kolizních situací na pozemních komunikacích. Proto jakékoliv preventivní opatření či pomoc motoristům ve vztahu k viditelnosti a správnému vidění kvitujeme a podporujeme“, uvádí plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel dopravní služby Policie ČR.

„To, že specialisté vyšetří řidiče, kteří by jinak možná ani na vyšetření zraku sami nešli, a případnou vadu jim pomohou odborně řešit, může v důsledku zachránit lidské životy. Byť by to byl třeba jen jeden zachráněný život, tak i ten rozhodně stojí za to, abychom v naší práci pokračovali“, dodává Ing. Martin Farář, vedoucí samostatného oddělení BESIP.

Ohlédnutí

Osvětová kampaň se zaměřením na nutné kontroly zraku se poprvé uskutečnila v roce 2011 a následně pak probíhala každým rokem až doposud. Do silného povědomí veřejnosti se dostala v roce 2013 ve spolupráci s Ministerstvem Dopravy -  BESIP a Ředitelstvím služby dopravní policie Policejního prezidia ČR. Pořadatelské služby a podpůrné PR zajišťovala agentura Iva Production Agency, s.r.o.

Kraj Termín Místo
Jihočeský 12. 10. Lhotice, I/3, u rozestavěného mostu
Jihomoravský 27.9. Brno, ul. Bauerova
Karlovarský 10.10 Karlovy Vary, ČS MOL Horní Lomany (Cheb - Aš)
Královéhradecký 29.9. Hradec Králové, STK, ul. Bří. Štefanů 492
Liberecký 7.10. Česká Lípa, Jestřebí u České Lípy (cca 10 km před ČL)
Moravskoslezský 4.10. Opava, U Stříbrného jezera
Olomoucký 3.10. Olomouc, ul. Babičkova
Pardubický 11.10. Pardubice, Sezemice - u HZS
Plzeňský 5.10. Domažlice, I/26 Podhájí, u ATC
Praha 14.10. Praha 9, ulice Čakovická
Středočeský 13.10. Poděbrady, ul. Bílkova
Ústecký 6.10. Ústí nad Labem, ul. Sebuzínská
Vysočina 30.9. Nové Město na Moravě, u obchodu Billa naproti autobusovému nádraží
Zlínský 26.9. Uherské Hradiště - Staré Město, část Kunovice, směrem na Hodonín
detail