Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Dalších 12 mrtvých…

Dalších 12 mrtvých…

25. 07. 2016

Dalších 12 lidí zemřelo při nehodách v posledním týdnu od 18. do 24. července. Od začátku měsíce tak zemřelo 45 lidí. Vzhledem k tomu, že za celý červen zemřelo 38 lidí a do konce prvního prázdninového měsíce zbývá ještě celý týden, opět se naplňují smutné statistiky posledních let, že je červenec nejtragičtějším měsícem roku.

Domů se v posledním týdnu nevrátilo sedm řidičů osobních aut a jeden spolujezdec. O život přišli také dva motocyklisté a jeden jejich spolujezdec. A tragicky skončila nehoda také pro jednoho cyklistu.

K nehodám někdy přispívá i počasí

K dopravním nehodám mohlo tentokrát přispět i proměnlivé počasí, horko střídaly prudké lokální deště. „Při takovém přívalovém dešti vzniká velké riziko aquaplaningu. Kanalizace nestačí odvádět přívaly vody, a pokud to řidiči včas nevyhodnotí, nesundají nohu z plynu, auto se může stát neovladatelné a k nehodě je pak hodně blízko,“ vysvětluje šéf BESIPu, Martin Farář.

Nejtragičtějším dnem bylo se čtyřmi usmrcenými pondělí 18. července. Ve dvou dnech, v úterý a ve čtvrtek, nezemřel naopak na českých silnicích nikdo. Ale od pátku do neděle přibylo dalších šest usmrcených účastníků silničního provozu, v pátek jeden, v sobotu dva a v neděli, kdy také nejčastěji pršelo, tři.

Stále historicky nejlepší rok

I přes smutné údaje posledního týdne, a také dosavadního průběhu července, však statistika ukazuje, že je celkový počet tragických nehod od začátku roku stále historicky nejnižší. V porovnání se stejným obdobím roku 2015 zemřelo na silnicích už o 53 lidí méně a v porovnání s doposud nejlepším rokem 2013 je to o 14 usmrcených méně.

Léto svádí k rychlé jízdě

V létě daleko častěji vyjíždějí na silnici motocyklisté a někdy se stává, že jejich řidiči svůj stroj nezvládnou. Právě k takové vážné nehodě došlo v neděli 24. července v Olomouckém kraji na silnici vedoucí po trati tradičního závodu do vrchu, Ecce Homo. Prudké a rychlé zatáčky svádějí k riskantní jízdě. S těžkým zraněním byl po pádu do nemocnice převezen motocyklista, kterého záchranáři nelezli mimo silnici v příkopě. Jeho stroj zůstal zaklíněný pod svodidly. Právě pro motocykly neupravená svodidla se stávají jednou z nejnebezpečnějších pastí. V zahraničí a v poslední době i u nás se přistupuje k jejich úpravě, tak, aby se motocykl pod ně nedostal. Martin Farář k tomu pak dodává: „Takovou úpravou a vyplněním místa mezi svodidlem a zemí ještě jedním přidaným svodidlem, by se předešlo mnoha závažným následkům dopravních nehod motocyklistů. Nejvážnější zranění totiž vznikají po nárazu motocyklu do sloupku svodidel. Proto bych se přimlouval, aby silničáři aktivně vyhledávali podobné notoricky známé nebezpečné úseky, a svodidla potřebám motorkářů přizpůsobovali na více místech.“

Zdroj Foto: HZS Olomouckého kraje

detail