Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Sbalit je umění

Sbalit je umění

13. 07. 2016

Každý rok řešíme takřka nerudovskou otázku: Kam s tím? Sbalit na dovolenou vše, co budeme potřebovat, není jen tak. Zpravidla zjišťujeme, že se nám všechno do auta nevejde. Zkušení cestovatelé už mívají svůj postup, ale často nám přibude prostě něco navíc. Jak tedy sbalit, aby nám náklad neublížil nebo přinejmenším nekomplikoval život?

Připravit je potřeba i auto

Nezapomeňte, že auto by mělo být na delší cestu připravené, nejlépe pak po kontrole v servisu. Některé věci však zvládnete sami a nebude vás to stát ani příliš času. Přidá to každopádně na klidu, a nebudete muset cestou řešit případné nepříjemné komplikace. I bez nich bude cesta dlouhá, v horku třeba složitá a s nudícími neposednými dětmi na zadní sedačce.  Jde o kontrolu základních náplní, jako je tekutina v ostřikovačích, chladicí kapalina, funkčnost klimatizace, kontrola pojistek, brzd, žárovek a dofouknutí pneumatik. S větší zátěží bude potřeba zvýšit v pneumatikách tlak, většinou u současných aut obě hodnoty, tu běžnou, i tu zvýšenou, najdete na štítku ve dveřích svého vozu. Pak už stačí uklidit vnitřek auta od zbytečného nepořádku a možná ho umýt, pojede se vám s lepším pocitem. 

  Kde začít?

Je dobré si nejprve v klidu rozmyslet, co byste mohli cestou potřebovat. Musíme předpokládat, že na delší cestě můžeme mít technickou závadu nebo se můžeme dostat do nehody. „Jde například o reflexní vesty, které by měly být dobře přístupné a na dosah uvnitř kabiny. Také lékárnička nebo trojúhelník by měly být umístěné tak, aby se nemusely složitě hledat pod zavazadly,“ vysvětluje šéf BESIPu, Martin Farář. „Právě u vest je prakticky podmínkou, že musí být v prostoru pro posádku, protože bez toho, abychom je měli na sobě vlastně ze zákona, a nejen u nás, nesmíme z auta vystoupit!“

Těžké věci patří na dno

 „Zásadou je, že těžší věci nakládáme jako první do dolní části zavazadlového prostoru, nejlépe na dno. Menší tašky, popřípadě igelitové pytlíky, mohou pak vyplnit malé skuliny, které se kolem velkých zavazadel vytvoří. Čím lehčí věci, tím je dáváme více nahoru. Některá menší zavazadla, jako jsou například karimatky nebo deky, se dají umístit třeba pod sedačky, pozor ale, aby tam zůstalo dost místa pro nohy spolucestujících, a zároveň, aby nedošlo k poškození kabelů bezpečnostních prvků,“ radí Martin Farář.

Pokud máte na střeše umístěnou zahrádku nebo střešní box, i u nich je nutné přemýšlet, čím je naplnit, aby nepřesáhly maximální povolené zatížení střechy. Už kvůli hmotnosti, a rovněž tak kvůli těžišti vozu, je dobré na zahrádku nebo do střešních boxů ukládat spíš lehčí věci, jako například spacáky, míče, sportovní potřeby a podobně. Každopádně, takové předměty, jako jsou rybářské náčiní, pádla, stanové tyčky, nebo také lyže, nepatří dovnitř kabiny auta, pokud se nevejdou na dno zavazadlového prostoru, měly by být dobře připevněné právě na zahrádce nebo ve střešním boxu. Přetížený střešní box by nejen nemusela unést střecha, ale mohl by se při prudkém brždění třeba i utrhnout. Věnujte tedy maximální pozornost připevnění zahrádky nebo boxu ke střeše. Stejnou pozornost byste měli věnovat i připevnění jízdních kol, ať už na zahrádku, nebo do nosiče na zádi automobilu. Utržený box, případně kolo, by mohly způsobit havárii aut za vámi. „Není od věci si zajištění předmětů cestou během pravidelných zastávek zkontrolovat,“ doplňuje Martin Farář.

Ochranná síť není na parádu

Pokud naložíte svá zavazadla do zavazadlového prostoru až po střechu, což se dá u rodinného cestování s dětmi předpokládat, je nutné vymyslet, jak přečnívající zavazadla a předměty v kufru auta nejlépe zabezpečit. Kombíky jsou pro ten případ často vybavovány ochrannou sítí mezi zadními sedačkami a zavazadlovým prostorem, kterou je dobré nenechávat doma v komoře a pro cestu na dovolenou jí do vozu instalovat. Přidělat jí do připravených úchytů nebo následně sbalit, je záležitostí minuty. Pokud podobnou sítí vaše auto vybaveno není, musí se o to více přemýšlet nad volnými předměty, jako jsou třeba tenisové a badmintonové rakety, rybářské náčiní, skládací lehátka a křesílka. Do jisté míry může pomoci větší předměty minimálně zajistit opěrkami hlavy zadních sedadel, další drobnější předměty potom uschovat takovým způsobem, aby se nemohly uvolnit a ohrozit vás. Zkušení motoristé používají tzv. „gumicuky“, kterými zavazadla bezpečně zajistí a sepnou k sobě.

Pozor na nezajištěné věci

Přemýšlejte také, kam v autě umístit volně naložené věci, a jak je zabezpečit, aby se jen tak nepovalovaly v kabině. Taková láhev s vodou, tablet, nebo stačí jen telefon, mohou při případné havárii natropit uvnitř vozu pěknou neplechu. Jen pro srovnání:

Zvýšení hmotnosti předmětu při havárii v rychlosti 50/90/130 km/h

PŘEDMĚT

HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 50 km/h

HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 90 km/h

HMOTNOST PŘI RYCHLOSTI 130 km/h

mobilní telefon    iPhone 6S – 0,143 kg

2 kg

3,6 kg

5,3 kg

Kniha

0,4 kg

5,7 kg

10,2 kg

14,7 kg

Tablet

Samsung 10 – 0,467 kg

6,6 kg

11,9 kg

17,2 kg

Nápoj – 0,5 litru

0,5 kg

7,1 kg

12,7 kg

18,4 kg

Fotoaparát Canon EOS 700D + objektiv 18 - 55

11 kg

19,9 kg

28,7 kg

Nápoj – 1,5 litru

1,5 kg

21,2 kg

38,2 kg

55,2 kg

Nápoj – 2 litry

2 kg

28,3 kg

51 kg

73,6 kg

Ještě doklady a může se vyrazit

Teď už jen zbývá zkontrolovat si doklady, peníze, platební karty, cestovní pojištění a také platnou zelenou kartu. A nenechávat při procházkách po městech, ani při návštěvách restaurací a fast foodů cestou nic z cenných předmětů na viditelném místě uvnitř auta. „Zloději stačí jen okamžik, a mohli byste přijít nejen o peněženku a doklady, ale třeba i o telefon, navigaci, fotoaparát a podobné drahé zařízení. Naložené auto je dobré mít během cesty pokud možno pořád pod kontrolou,“ upozorňuje Martin Farář.  

 

Tři otázky pro…

Záchranáře Bořka Bulíčka ze záchranné služby Trans Hospital o tom, co všechno může způsobit při havárii zranění v autě:

BESIP: Co všechno může v autě při havárii způsobit zranění?

Bořek Bulíček: Zranění nákladem může způsobit prakticky jakákoliv volně položená věc. Od lahví počínaje, uloženého nářadí, batožin, tašek s něčím. Zachraňovali jsme třeba člověka, který převážel v zavazadlovém prostoru sklenice, ale po nárazu do stromu v osmdesátikilometrové rychlosti ty nezajištěné sklenice doslova rozpáraly sedačky včetně řidiče. Jakýkoliv náklad v autě by měl být dobře upevněný, včetně zvířat, psů, koček. 

BESIP: Jaká zranění nám hrozí od běžných předmětů, které používáme, jako je třeba mobilní telefon, klíče, tablety, lahve s pitím?

Bořek Bulíček: Většinou jsou to zranění obličeje, hlavy, ale i končetin. Věc, která při nárazu vystřelí, vás většinou zraní na hlavě, ale samozřejmě stejně tak může i na hrudníku, nebo na horní končetině.

BESIP: Poradil byste nám, jak ukládat předměty v autě, aby nezpůsobily zranění například při převrácení vozu?

Bořek Bulíček: Při ukládání věcí je potřeba vždy použít hlavu, to znamená, počítat s tím, že se může něco stát. A že ta věc může někam vystřelit. To znamená, počítat i s tím, jestli jedu sám, se spolujezdcem ve dvou, nebo dokonce s dětmi. A pak samozřejmě ty větší a těžší věci ukládat do zavazadlového prostoru a upevnit je tam třeba nějakou sítí, která se dnes dá běžně koupit. 

A tři otázky pro....

Karla Mulače, člena týmu Výzkum dopravní bezpečnosti společnosti Škoda Auto:

BESIP: Jedeme na dovolenou, jaká by měla být základní pravidla nakládání zavazadel?

Karel Mulač: Je potřeba vozidlo na cestu nejprve nachystat. Pokud se řidič o auto stará pravidelně, tak pouze zkontrolovat provozní hmoty, a hlavně, pokud jede celá rodina, zkontrolovat tlaky v pneumatikách, protože to má dost velký vliv na jízdní vlastnosti vozu. Co se týká naložení nákladu, pak samozřejmě jde o snahu naložit toho co nejvíc. Ale náklad se musí umístit tak, aby se nezměnily základní vlastnosti vozu. To znamená, těžký náklad umístit do kufru těsně za zadní sedačky, popřípadě další těžké předměty za sedadlo řidiče. Ale při tom nezapomenout na to, že by se při nehodě mohl stát náklad velmi nebezpečný.

BESIP: Automobilky se chlubí, že mají ve svých vozech spoustu odkládacích prostorů. Jak se dají tyto systémy využívat, ať už to jsou různé háčky, schránky, je to jenom věc komfortu, nebo i bezpečnosti?

Karel Mulač: Kromě komfortní funkce to má samozřejmě i funkci bezpečnostní. Například držáky na láhve jsou konstruované tak, aby se při nehodě ve většině případů láhev z držáku samovolně neuvolnila. Na mobilní telefony se dnes také dělají speciální odkládací schránky. Schránka se dá uzavřít a v případě převrácení se z ní mobil nedostane. Dost důležitým prvkem je i výbava zavazadlového prostoru s různými háčky a oky. Pokud vyrážíme na dovolenou a máme těžký náklad, tak ho do auta rovnáme podle nějakého schématu, přesto je vhodné těžký náklad zajistit nějakými popruhy. Kromě toho existují i různé síťové programy, aby se tašky nedostaly do prostoru pro cestující a udržely se na místě, kde jsou.

BESIP: Na cestě mě potká defekt a mám plný kufr věcí. Na to bych měl asi myslet předem?

Karel Mulač: Je to skutečně jedna z věcí, které by měl řidič zohlednit předem. Vozidlo má nějakou povinnou výbavu, většinou reflexní vesty, dále trojúhelník, lékárničku, nebo dnešní vozy místo rezervy soupravu k opravě pneumatiky. Za normálních okolností mají automobilky předepsané místo na tyto věci pod podlahou zavazadlového prostoru. Doporučuji ale, si tuhle výbavu umístit někam do boku, aby se k věcem řidič dostal hned po otevření kufru a mohl tak co nejrychleji splnit svou povinnost.

detail