Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Tragický začátek prázdnin

Tragický začátek prázdnin

04. 07. 2016

Každým rokem se podobná kritická dopravní situace na začátku prázdnin opakuje. Marně jsme doufali, že letošní optimistické statistické údaje s doposud nejnižším počtem usmrcených v prvním pololetí, se kladně projeví i o úvodním prázdninovém víkendu. Bohužel se tak nestalo, a 15 mrtvých na silnicích za poslední týden hovoří samo za sebe.

Pár dní do začátku prázdnin

Šestadvacátý týden začal velice smutně. V pondělí 27. června přišlo na našich silnicích o život podle předběžných policejních statistik pět lidí. Následující dny do konce června by se pak nejlépe mohly nazvat „Klidem před bouří“. Od úterý 28. června do čtvrtka 30. června nikdo v silničním provozu nezemřel. Tím se dalo statisticky uzavřít celé první pololetí roku 2016. Od ledna do konce června zemřelo na českých cestách 230 osob. Bylo to o 34 méně, než za stejné období vloni. Šlo o nejnižší počet usmrcených v historii České republiky. Doposud zemřelo nejméně lidí v roce 2013 (240 osob).

V červnu 2016 přišlo o život celkem 38 lidí, to je o 15 méně, než za červen minulého roku. Byl to z dlouhodobého hlediska druhý nejnižší počet mrtvých v tomto měsíci. V roce 2013 zemřelo ještě o jednu osobu méně. Ve dvanácti dnech letošního června dokonce na silnicích nikdo nezemřel, nejtragičtější pak byly 18. (sobota) a 27. (pondělí) červen s pěti usmrcenými.

Zatímco v předchozích pěti měsících roku 2016 zemřelo v silničním provozu 51 chodců, to je o 11 více, než v loňském roce, v červnu nepřišel o život ani jeden (vloni sedm). I přesto zemřelo na silnicích od začátku roku nejvíce chodců za poslední čtyři roky.

V červnu zemřelo na silnicích 18 řidičů osobních aut a 7 spolujezdců v osobních autech, 4 řidiči nákladních automobilů, jeden jejich spolujezdec, 4 motocyklisté a 4 cyklisté.

 

  

V pátek vypuklo na silnicích „stěhování národů“

Hned první prázdninový den, pátek 1. července 2016, přinesl špatné zprávy. Na silnice vyrazilo velké množství řidičů, a daly se očekávat dlouhé kolony, havárie a značné zdržení. Nad pražskými dálničními výpadovkami hlídaly permanentně policejní vrtulníky. Přesto se už v ranních hodinách objevily první smutné zprávy, kdy kolem druhé hodiny v noci srazil řidič pětadvacetiletého chodce v Holčovicích na Bruntálsku. O něco později narazil řidič osobního auta u Bakova nad Jizerou do stromu, auto začalo hořet a řidič se z něho včas nedostal. Tak začal první prázdninový víkend.

K nižší nehodovosti mělo přispět i opatření ŘSD, které už předem ohlásilo, že od čtvrtka 30. června od 12:00 zastaví veškerou údržbu silnic, aby nebránili provozu. Zároveň Policie ČR oznámila, že se na silnicích o víkendu objeví větší počet policistů.

Deset mrtvých za víkend

Podle předběžné policejní statistiky přišlo od pátku do neděle o život 10 lidí. Nejtragičtější byl hned první prázdninový den, pátek 1. července. O život přišlo 6 lidí, v sobotu a neděli po dvou dalších.

Poslední víkendová smrtelná nehoda se stala v neděli 3. července v Jablonném v Podještědí, zemřel tam po střetu auta a kola cyklista.

Za tři víkendové dny přišly o život tři řidiči a dva spolujezdci v osobním autě, jeden řidič nákladního auta, tři (!!!) cyklisté a jeden chodec.

V porovnání s minulým rokem jde zatím o 33 usmrcených méně, v porovnání s dosud statisticky nejlepším rokem 2013 o 4 mrtvé méně.

detail