Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Třetí květnový týden: Výrazně nižší počet ...

Třetí květnový týden: Výrazně nižší počet mrtvých

23. 05. 2016

První polovina května měla na svědomí 25 nehod se smrtelnými následky, jenže poslední
týden tento tragický trend nepotvrdil. I tak se však na silnicích umíralo, jenže naštěstí méně, než v předchozích čtrnácti dnech. Můžeme se jen dohadovat, nakolik k tomu přispělo proměnlivé počasí a rozdílné teploty zkraje a na konci týdne.

Podle předběžných policejních statistik zemřelo na silnicích v posledním týdnu pět lidí, čtyři řidiči osobních aut a jeden motocyklista. Od začátku měsíce zemřelo na českých silnicích třicet lidí, jedenáct řidičů aut, dva spolujezdci, jeden řidič náklaďáku a jeden spolujezdec, tři cyklisté a čtyři chodci. Varující je celkový počet květnových osmi smrtelných nehod motorkářů! Za první tři květnové týdny tak na silnicích zemřelo o tři lidi více, než za stejné období vloni. Od začátku roku to však bylo o deset lidí méně, než před rokem.

Chladnější začátek týdne a tropický víkend

Na začátku dosud posledního květnového týdne nás překvapila zima, na horách bylo dokonce k ránu pod nulou, v nížinách se teploměr k nule blížil. Počasí se postupně zlepšovalo a v neděli jsme dokonce prožili první letošní tropický den s teplotami nad 30 stupňů. Meteorologové vydali na další dny varování před přicházejícími bouřkami. „Mluví se o prudkých bouřkách a dokonce o přívalových deštích. Voda na silnici by mohla způsobit problémy i motoristům, řidiči by měli myslet na to, že je v dešti potřeba včas sundat nohu z plynu, a také si dávat pozor na aquaplaning, který přichází někdy nečekaně a auto se pak stává neovladatelné,“ varuje před prudkými bouřkami šéf BESIPu, Martin Farář.

Dá se říci, že se řidiči chovali ohleduplněji, o čemž svědčí méně nehod s vážnými následky. Přitom o posledním víkendu probíhalo na našem území několik divácky silně navštěvovaných akcí. Do Hořic v Podkrkonoší se např. na závod 300 zatáček Gustava Havla sjely stovky motocyklů, které se po tradičně hodně navštěvovaném závodu vracely v nedělním odpoledním provozu domů. Letní počasí také přispělo k velkému počtu aut na silnicích.  

Víkendové požáry

V závěru týdne museli hasiči častěji vyjíždět k požárům automobilů a motocyklů, které však naštěstí neměly tragické následky. Požáry byly hlášeny například v Praze, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.


Zdroj foto: HZS Moravskoslezkého kraje, Zlínského kraje a HZS Praha

detail