Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Nehody v uplynulém týdnu - Osudová třináctka

Nehody v uplynulém týdnu - Osudová třináctka

09. 05. 2016

V dubnu jsme mohli být rádi za nižší počet mrtvých na našich silnicích oproti minulému roku, začátek května na tom byl, bohužel, přesně obráceně. Za první květnový týden loni zahynulo sedm lidí, předloni dokonce „jen“ pět. Letos však jarní počasí lákalo na výlety a to se projevilo i v počtu dopravních nehod. Statistika byla zase jednou neúprosná, o čemž svědčí smutných třináct mrtvých na silnicích od prvního do osmého května.

Pět smrtelných nehod motocyklistů varuje

Nejhůře dopadli na začátku května motocyklisté, pět mrtvých je skutečně varující číslo. Vždyť před dvěma roky zemřelo ve stejném období celkem pět lidí, letos to byl za stejnou dobu stejný počet pouze mezi motocyklisty!!! „Na velkém množství nehod se určitě nejvíce podepsalo hezké počasí, které vylákalo k výletům také mnoho motorkářů. Na silnicích je jistě potkal během víkendů každý z nás,“ uvedl šéf BESIPu, Martin Farář. „Motocyklisté usedají za řídítka na jaře nevyježdění, a někteří přeceňují své síly. Ale málo zkušeností s motocykly na cestách mají po zimních měsících i řidiči automobilů, kteří často špatně odhadují vyšší rychlosti jednostopých strojů nebo se nedívají do zrcátek.“

Ředitel dopravní policie ČR, Tomáš Lerch má stejný názor: „Nejrizikovějším obdobím roku pro bezpečnost silničního provozu z pohledu motorkářů je bezesporu začátek motorkářské sezóny. Slunné počasí uplynulého týdne nahrávalo tomu, že motorkáři ve zvýšené míře vyjeli na komunikace. K začátku motorkářské sezóny je však nutné přistoupit zodpovědně a počítat s tím, že je nutné řízení motocyklu po zimní sezóně opět dostat takříkajíc do ruky. Řidiči automobilů zase po zimní sezóně nejsou na pohyb motorkářů na komunikacích zvyklí a často je přehlédnou nebo chybně vyhodnotí jejich pohyb v silničním provozu.“

Ilustrační
foto, zdroj: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Jen během víkendu 7. a 8. května zemřeli na silnicích dva motocyklisté a jedna řidička motocyklu přišla při havárii o nohu. Na Prachaticku se v neděli srazily dva motocykly s autem. Jeden rakouský motocyklista potom zemřel po převozu do nemocnice, druhý byl těžce zraněný. Další motorkář zemřel na Šumpersku, když narazil v zatáčce do svodidel.

Ne všechny motocyklové nehody však zavinili jejich řidiči. Například u Sušice přehlédl dvacetiletý řidič motocykl odbočující vlevo…

„Řidiči by v těchto dnech, kdy má být i nadále hezké počasí, neměli zapomínat na to, že motorkáři nejezdí jen o víkendech, ale řada z nich jezdí na motorce i do práce nebo na vyjížďky ve všední dny. Právě v tomto období, kdy začíná sezóna, jsou motorkáři velmi rizikovou skupinou, právě proto, že jsme si na ně v provozu přes zimu odvykli,“ apeluje na řidiče Martin Farář, šéf BESIPu.

Během prvního květnového týdne zahynuli na silnicích také dva cyklisté a vyhasly také životy dvou chodců, dvou řidičů automobilů, jednoho spolujezdce v osobním automobilu, a také jednoho spolujezdce v nákladním automobilu.

Více nehod i větší škoda na majetku

Počet nahlášených dopravních nehod stoupnul proto loňskému roku o 200, těžce zraněných bylo o jedenáct více, lehce zraněných o 54. Také hmotná škoda se podle předběžných odhadů zvýšila, zatímco vloni ve stejném termínu to dělalo 102 540 700 Kč, letos 115 538 000 Kč.

detail