Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Počasí za nehody nemůže – je to o nás

Počasí za nehody nemůže – je to o nás

02. 05. 2016

Poslední dubnový týden jsme zažili sníh i krásné jarní dny. Právě změny počasí řada řidičů podcenila nebo naopak přecenila své síly, a to mělo vliv na nehody uplynulého týdne. Na počátku týdne sněžilo a ve vyšších polohách se sníh dokonce udržel i během dne, v jeho závěru naopak teploty vystoupaly až nad 20 stupňů Celsia a vrátilo se jaro. To byla příležitost i pro motorkáře, kteří vyjeli vstříc letošní sezóně.

Nejvíce nehod s vážnými následky se stalo v sobotu, což potvrdil ředitel dopravní police ČR, Tomáš Lerch: „Nejtragičtějším dnem uplynulého týdne se z pohledu následků dopravních nehod stala sobota. Opět se potvrdilo, že hezké slunné počasí často svádí k rychlé jízdě a nepozornosti. Stejně tak se na naše silnice vydali motorkáři, kterým sezóna již začala.“

 

Zdroj Foto: HZS Středočeského kraje

Od začátku roku o 11 úmrtí méně

Od začátku roku do konce dubna letos oproti loňsku zemřelo o 11 lidí méně, než před rokem. Zemřelo 20 řidičů osobních automobilů, dva jejich spolujezdci, jeden řidič nákladního automobilu, čtyři motocyklisté a rovněž čtyři cyklisté. Ale, bohužel, také deset chodců. V posledním týdnu od 25. do 30. dubna zemřeli čtyři řidiči, jeden spolujezdec, dva motocyklisté a rovněž dva cyklisté a tři chodci, tedy 12 lidí.

Předběžná čísla zatím ukazují, že v dubnu zahynulo při dopravních nehodách letos 41 lidí. To je sice statisticky druhý nejlepší údaj za posledních deset let, ale je to stále vysoké číslo. Rozdíly oproti posledním rokům totiž nejsou nijak vysoké. Vloni na našich silnicích zemřelo 43 lidí, což znamená, že letos zahynulo o dvě osoby méně. Nejpříznivěji za poslední roky dopadl duben 2014, kdy zemřelo 36 lidí.

„Počasí za nehody nemůže. Nebourá slunce nebo déšť, ale my lidé. Je obvyklé, že ve chvíli, kdy přijde hezké počasí, řada lidí se nedokáže přizpůsobit. Sluníčko a jakási jarní nálada a radost je zbavuje obezřetnosti. Motorkáři jsou natěšení na první kilometry v sezóně, neuvědomují si, že si musí opět oživit své návyky. Všichni jsou, dalo by se říci, nabuzeni na hezké svezení, a právě to je zrádné, protože často přecení své síly. Měli bychom mít na paměti, že silnice není závodní dráha a vybouřit bychom se měli jinde než tam, kde jde o život,“ varuje Martin Farář, šéf BESIP, Ministerstva dopravy.

Hezké počasí v sobotu 30. dubna vylákalo k výletům řadu lidí. I to se podepsalo na vyšším počtu nehod. A, bohužel, s tragickými následky. Jeden z řidičů zahynul při čelní srážce dvou aut u středočeské obce Vrbčany. Tragický byl poslední týden také pro cyklisty.Hned v prvním dni posledního dubnového týdne například zemřela jednašedesátiletá cyklistka u Holešova, která se svým kolem spadla ze srázu do řeky. 27. dubna došlo k další tragické nehodě cyklistky, devětašedesátiletá žena zřejmě nerespektovala na Královéhradecku světelné výstražné znamení na železničním přejezdu, vjela pod posunovací lokomotivu a náraz nepřežila.

Zdroj Foto: PČR

detail