Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / BESIP: Sníh v dubnu? Jezdi hlavou!

BESIP: Sníh v dubnu? Jezdi hlavou!

26. 04. 2016

Je konec dubna, proto nepřekvapí, že většina řidičů už dávno přezula na letní pneumatiky. Stále je však nutné být ve střehu, zima se může kdykoliv vrátit. Důkaz zažívají řidiči v těchto dnech. Někdo raději nevyjede, a ti, co musí, musí jezdit hlavou. Právě teď platí dvojnásob: „festina lente“ – spěchej pomalu. Především předvídavost a pozornost je to, co nás udrží na silnici, ať si na nás aprílové počasí připravilo cokoliv.

Na silnici nás ale drží především pneumatiky našeho auta. Málokdo asi bude kvůli několika dnům s chladnějším počasím opět přezouvat na zimní pneumatiky. Pak je třeba mít na paměti, že letní pneu jsou vyrobeny z tvrdší směsi a mají zcela jiný dezén. Tomu je potřeba přizpůsobit jízdu. Prostě letní pneumatiky nejsou schopny se tak snadno vypořádat s případnou sněhovou břečkou, mají daleko nižší adhezi a v zatáčkách vás prostě „nepodrží“. Na různých površích to různě klouže, ať už se setkáte s uježděným sněhem, ledem, nebo rozbředlým sněhem. Tam, kde fouká vítr, například pod mosty, je potřeba projíždět obzvlášť opatrně, protože silnice může promrzat, i když je na teploměru pár stupňů nad nulou.

A hlavně, přestaňte pospíchat, ušetřená minuta se může v případě havárie proměnit v lepším případě v pomačkané plechy a dlouhá zdržení. Myslete na větší rozestupy mezi auty a buďte neustále ve střehu, smyk vás může zaskočit v jakémkoliv místě. V počasí těchto dnů je potřeba se maximálně soustředit na řízení a stav silnice před vámi. Situace se může měnit, a často se také mění, doslova během několika metrů.

Nejlepším způsobem jak zvládnout krizovou situaci je, do krizové situace se nedostat!!!

Z rychlosti 20 km/h budete na sněhu k zastavení potřebovat minimálně 14 metrů.

Z rychlosti 30 km/h budete na sněhu k zastavení potřebovat minimálně 26 metrů.

Z rychlosti 40 km/h už je to 42 metrů! Na ledu přidejte alespoň dalších 20 m.

Na dálnici potřebujete při rychlosti 100 km/h alespoň 220 m k zastavení na sněhu, na ledu je to už přes 400 m.

A rada na závěr. Vzhledem k vrtochům počasí posledních dnů si cestu dobře naplánujte, ještě než vyjedete a zjistěte si, co vás na ni může potkat. Pokud můžete, přesvědčte se o aktuální dopravní situaci na internetu, například na webech http://doprava.idnes.cz/doprava.aspx , http://www.rozhlas.cz/zelenavlna/portal/ nebo  http://www.dopravniinfo.cz/.

Váš BESIP

detail