Média

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač
Úvodní stránka / Média / Aktuality / Cyklisté pozor! Na přejezdu pro cyklisty ...

Cyklisté pozor! Na přejezdu pro cyklisty nemáte absolutní přednost

03. 03. 2016

V sobotu 20. února vešla v platnost novela zákona o silničním provozu, která mimo jiné upravuje i podmínky pohybu cyklistů po stezkách pro cyklisty. Řidič automobilu nově nesmí ohrozit cyklistu, který přejíždí pozemní komunikaci na přejezdu pro cyklisty. Tento bod byl v uplynulých dnech několikrát mylně interpretován tak, že cyklisté mají nově na tomto přejezdu absolutní přednost.

Na přejezdu pro cyklisty, tedy na místě, kde stezka pro cyklisty protíná silnici, platí obdobná pravidla jako na přechodu pro chodce. Stejně jako na přechodu nemá chodec absolutní přednost, nemá ani cyklista absolutní přednost na tomto přejezdu.

Cyklista tedy nesmí vjet na přejezd pro cyklisty, pokud by řidič přijíždějícího vozidla jedoucí po vozovce, musel náhle brzdit nebo měnit směr jízdy a mohl vyvolat nebezpečnou situaci. Novinkou však je, že ve chvíli, kdy se již cyklista nachází v prostoru přejezdu pro cyklisty, nesmí řidiči ostatních vozidel vyvolat pro cyklistu nebezpečnou situaci, která by končila jeho pádem, sražením a podobně.

  

Váš BESIP

detail