Motocyklista

oddělovač

Aktuality
Tiskové zprávy

oddělovač
02. 11. 2017

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

31. 10. 2017

Dětské zádržné systémy

24. 10. 2017

Pasivní bezpečnost

17. 10. 2017

Přehled všech dopravních značek upravujících limity nejvyšších povolených rychlostí

09. 10. 2017

Spěchání se nevyplácí, protože rychlost může zabíjet

Sociální sítě

oddělovač

Oblek

Nejvhodnější materiál pro jízdu na silnici je stále kůže (ovšem ne vlastní) a z ní jsou nejbezpečnější kožené kombinézy. Ale není kombinéza jako kombinéza. Testy odborných časopisů dokazují, že moderní kombinézy s protektory snižují následky zranění o jeden stupeň v porovnání s kombinézami vyrobenými před pěti – šesti roky. Kombinézy se vyrábějí jako jedno či dvoudílné. Dvoudílné jsou pro běžné používání praktičtější pro jejich možnost oddělit bundu od kalhot. Oba díly bývají většinou spojeny na krytý zip. Kožený oblek nejen že dobře vypadá - dnes jsou v módě velmi pestré, "bezpečné" barvy - ale má i výborné užitné vlastnosti: chrání před větrem, hřeje a zejména ve spojení s různými druhy protektorů chrání před poraněními. Většinou se používá hovězí kůže o tloušťce 1,2 až 1,5 mm. Kombinéza bývá na všech exponovaných místech (lokty, ramena, kolena, kyčle, páteř, holeně apod.) zesílena, vypolštářovaná a dnes většinou opatřena i protektory z plastů. Ty samozřejmě chrání nejlíp. Proto například v závodním sportu už patří tyto kombinézy dávno k běžnému standardu. Protektory jsou vyráběné z tuhých a odolných plastů nebo z různých druhů tvrdých pěn, a v kombinéze jsou uloženy v "kapsách" všitých pod vrchními vrstvami kůže.

Pravdou je, že protektory poněkud omezují volný pohyb, ale jejich přínos bezpečnosti je podstatnější. Velikost kombinézy si vybírejte vždy takovou, aby vám byla pohodlná, a to v sedě na motocyklu, nikoliv při stání a chůzi. V sedě vás nesmí nikde škrtit, zejména ne vpředu na krku, nebo pod skrčenými koleny či lokty. Nakrabacená kombinéza, která vám pod skrčeným kolenem přiškrtí průchod krve dolů do nohy, vás může přivést k doktorovi, a to ani nemusíte havarovat. Z toho důvodu také kombinézy mají zezadu kolen a zepředu na loktech vložky z lehkých, měkkých a ohebných materiálů.Komu se kožená kombinéza zdá příliš jednoúčelová, může použít kombinaci kožené bundy a kožených kalhot, kterých je na trhu - zejména v černé barvě - dostatečný výběr. Kromě toho existují obleky ze syntetických materiálů, které mají míru ochrany skoro na úrovni kombinéz, a některé toho navíc hodně vydrží i za deště. Jde většinou o kombinaci delší bundy a kalhot. Jako materiály se užívají různá syntetická nesmáčivá vlákna, doplněná moderními membránami jako Goretex nebo Cordura apod. Látky jsou tužší, jednak kvůli nezbytné ochraně při pádu, a jednak kvůli omezení třepotání při vyšších rychlostech. Kritická místa jak na bundě, tak na kalhotách jsou opět zesílena a je dobré vybrat si opět model opatřený protektory. Co se týče bundy, je vhodné, jsou-li rukávy ukončeny náplety nebo na suchý zip, aby se daly upnout na ruku. Toto oblečení je odvozené z motokrosových obleků, a tudíž je lehčí a vzdušnější. Navíc, je-li ušito z moderních materiálů, vydrží při dešti nepromoknout i déle než kožená kombinéza (alespoň je-li nové).

Je třeba zdůraznit, že nejde o vyloženě motokrosové oblečení. To totiž musí splňovat spoustu požadavků, ale nemusí být - a také není - odolné proti tření lidského těla po asfaltu. Jako úplně nevhodné lze označit oblečení typu džíny a bundička, o tričku či plavkách nemluvě.  Přesto zůstaňme nohama na zemi – dovedete si představit, že si na dvoukilometrovou cestu k vodě někdo bere kombinézu? Pokud se ale vydáte takto riskovat, vždy na to pamatujte a jeďte obzvlášť opatrně. Při jízdě v teplejším počasí je vhodné zvolit oblečení vzdušnější, abyste se v něm nepotili. Při pocení ztrácí člověk potřebnou koncentraci. Co se týče výběru velikosti, je možné zvolit přímou velikost motocyklisty, pokud využívá vhodné oblečení pro každé počasí, nebo si je možné vybrat velikost bundy a kalhot o něco větší, a počítat s tím, aby se v chladném počasí pod tento oblek vešlo ještě nějaké to spodní oblečení.

detail