Úvodní stránka / Aktivity / Akce a kampaně v roce 2013 / Road Safety Week 2013 / Jaký byl Road Safety Week 2013?

Jaký byl Road Safety Week 2013?

V České republice aktivně proběhl Road Safety Week 2013

Druhého celosvětového Týdne bezpečnosti silničního provozu, který byl vyhlášen Organizací spojených národů od 6. do 12. května, se aktivně zúčastnila také Česká republika.

Ministerstvo dopravy, samostatné oddělení BESIP, podporuje  Dekádu aktivit pro bezpečnost silničního provozu 2011 – 2020 a aktivně se zapojilo do letošního Týdne bezpečnosti silničního provozu.

„Na silnicích celého světa zemře týdně více než pět tisíc chodců. Bohužel k jejich úmrtí dochází i na území České republiky. A tak jsme zcela jednoznačně podpořili jeden z cílů této akce, aby v týdnu od 6. do 12. května nepřišel o život ani jeden chodec. Je jasné, že tato iniciativa je jen krátkodobým plánem, a vše by proto mělo vyústit v trvalé aktivity a chování všech účastníků silničního provozu tak, aby se chodci cítili na komunikacích v co největším bezpečí,“ říká Roman Budský, šéf BESIP Ministerstva dopravy.

V České republice Road Safety Week začal v pondělí 6. května velkou outdoorovou akcí v prostorách Centrálního parku v části hlavního města Prahy. V rámci bohatého programu si mohla veřejnost vyzkoušet řidičské trenažéry osobního automobilu nebo motocyklu, bylo připraveno dětské dopravní hřiště Městské policie, různé kvízy a soutěže týkající se bezpečného pohybu na komunikacích. Pro mnohé byla zajímavá zážitková prevence, kdy bylo možné vyzkoušet si pomocí speciálních brýlí různé simulace, např. pohyb pod vlivem  alkoholu a nebo stavy při otřesu mozku, které mohou nastat např. při pádu z kola bez cyklistické přilby apod. Zájemci si mohli nechat otestovat svůj zrak a nechyběl ani simulátor nárazu vozu, který podporuje používání bezpečnostních pásů. Připravena byla i řada dalších zajímavých aktivit včetně prohlídky vrtulníku Policie ČR. V rámci tohoto zahajovacího dne byli rovněž oceněni studenti Střední zdravotnické školy v Chomutově, kteří koncem dubna poskytli první pomoc zraněným dětem poté, co je srazil automobil na přechodu pro chodce. Obdobná velká akce se uskutečnila ve druhém největším městě České republiky, v Brně, a to 9. května 2013. V rámci celé České republiky se uskutečnilo v průběhu Týdne bezpečnosti silničního provozu více než 50 preventivních akcí, akce proběhly ve spolupráci Besipu s Policií České republiky. Při těchto aktivitách byly nejen chodcům, ale i cyklistům a motoristům připomenuty zásady bezpečného chování v silničním provozu, pro všechny byly připraveny informační letáky doplněné reflexními prvky, které učiní jejich pohyb po komunikacích bezpečnější i za snížené viditelnosti.

Road Safety Week, Brno, 9. 5. 2013 

Road Safety Week, Praha, 6. 5. 2013

Záštitu nad Týdnem bezpečnosti silničního provozu v letošním roce převzali premiér České republiky, ministr dopravy České republiky, kardinál a arcibiskup pražský, policejní prezident a primátor hl. m. Prahy. Dekádě aktivit pro bezpečnost silničního provozu 2011 – 2020 vyjádřil podporu prezident republiky, vrcholní politici, ale i významní umělci, sportovci a rovněž tak zástupci široké veřejnosti.

Vyjádření podpory Dekádě bezpečnosti silničního provozu - 4. díl

Vyjádření podpory Dekádě bezpečnosti silničního provozu - 1. díl
Vyjádření podpory Dekádě bezpečnosti silničního provozu - 2. díl
Vyjádření podpory Dekádě bezpečnosti silničního provozu - 3. díl

V samém závěru tohoto týdne byl při dopravní nehodě usmrcen jeden chodec, který přecházel rychlostní komunikaci nedaleko Brna. Příčiny nehody vyšetřuje Policie ČR.

Související obrázky

oddělovač
detail